Γεγονότα (3)
  • 1900
    • Γεννήθηκε σε ένα χωριό κοντά στην Κωνσταντινούπολη ο Παντελής Καραγιάννης ο οποίος ήταν ένας εκ των ιδρυτών του Πέρα Κλάμπ στην Κωνσταντινούπολη και ένας εκ των ιδρυτών της Α.Ε.Κ. στην Αθήνα.
  • 1982
    • Στο 88ο λεπτό του αγώνα Α.Ε.Κ. - 1. FC Koln για το κύπελλο U.E.F.A. έγινε βλάβη στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου της Νεας Φιλαδέλφειας. Αποτέλεσμα ήταν η διακοπή του αγώνα ανάμεσα στις δυο ομάδες και η επανάληψη του στις 28 Σεπτεμβρίου. Για την ιστορία αναφέρουμε πως το σκορ σε εκείνο το λεπτό ήταν 3-3. Σκόρερ οι:0-1 με σουτ ο Βλάχος(2'), 1-1 με κεφαλιά ο Fischer(28'), 1-2 με σουτ ο Zimmerman(33'), 2-2 με πέναλτι ο Μπαλής(41'), 3-2 με σουτ ο Νικολούδης(50'), 3-3 με κεφαλιά ο Strack(57').