• 18 Γιάννης Φετφατζίδης (86')
  • 22 Κώστας Μήτρογλου
  • 33 Γιάννης Παπαδόπουλος

• M.V.P. του αγώνα o Γρηγόρης Μάκος
  • Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στο Ο.Α.Κ.Α. για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός ήταν πρωτοπόρος με 3 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις δεν είχε η ομάδα του λιμανιού, αφού είχε αποκλειστεί μόλις στον τρίτο προκριματικό, του Europa league, από την Maccabi Tel Aviv, τον Αύγουστο. Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού βρέθηκε στην τελευταία προπόνηση των παικτών, στο Ρέντη, για να εμψυχώσει την ομάδα του. Η Ένωση ερχόταν από ήττα στη Καβάλα, που την έφερε στο -11 από την κορυφή. Δυο μέρες πριν είχε ανανεωθεί το συμβόλαιο του Nacho Scocco για 3 ακόμη χρόνια, ενώ λίγες μέρες πριν η ομάδα εγκαινίασε το νέο προπονητικό κέντρο στα Σπάτα. Ωστόσο το οικονομικό πρόβλημα ήταν ένα πολύ σοβαρό αγκάθι για την ομάδα.
    Μπροστά σε 35000 κόσμο διεξήχθη ο αγώνας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, κυρίως παιχνίδι κέντρου και οι δυο ομάδες έκαναν από μια ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δραστήριος και στο 56΄ κέρδισε, αυστηρό, πέναλτι σε ανατροπή του Leonardo στον Pantelic. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Dudu που έστειλε την μπάλα οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο πέναλτι που έχανε η ομάδα του Πειραιά στο πρωτάθλημα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού κάθε λεπτό έπεφτε και περισσότερο, ώσπου στο τελευταίο λεπτό ο Diop μπήκε στη περιοχή γύρισε στον Blanco και αυτός σε κενή εστία άνοιξε το σκορ και έδωσε την νίκη στην Α.Ε.Κ. Την επόμενη μέρα οι προσκείμενες εφημερίδες του Ολυμπιακού τα έβαλαν με τους ακριβοπληρωμένους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές, που έχασαν από τους απλήρωτους, όπως έγραφαν χαρακτηριστικά. Ο Manolo Jimenez έκανε το 3 στα 3 με αντίπαλο τον Ernesto Valverde, αφού τον είχε κερδίσει και στην Ισπανία ως προπονητής της Sevilla, με αντίπαλο την Espanyol και τη Villarreal. Τρεις μέρες μετά η Α.Ε.Κ. με αναπτερωμένο ηθικό κέρδισε μέσα στο Split την Hajduk με 3-1 για το Europa League.