• 9 Κώστας Ορφανός
  • 10 Thomas Alstrom
  • 11 Μάικ Γαλάκος

• - Τάκης Περσίας (46')

• Στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας η Α.Ε.Κ. φιλοξένησε τον Ολυμπιακό, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός τέσσερις μέρες πριν είχε χάσει από την Bayern Munich, 4-2, στο Φάληρο για το κύπελλο πρωταθλητριών, ενώ η Ένωση είχε ταξιδέψει στη Γιουγκοσλαβία και αντιμετώπισε την Velez, για το Βαλκανικό κύπελλο, στη μοναδική συμμετοχή του δικεφάλου στη διοργάνωση αυτή. Στο Μόσταρ, όπου διεξήχθη ο αγώνας, η Α.Ε.Κ. έχασε 2-0 σε ένα παιχνίδι που αποδοκιμάστηκε έντονα ο Dusan Bajevic γιατί δεν μεταγράφηκε το καλοκαίρι στη Velez, αλλά και την ταλαιπωρία που υπέστη η ομάδα αναγκάζοντας την να κάνει μια προπόνηση στη Γιουγκοσλαβία.
    Στο κατάμεστο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, σε ένα μέτριο ντέρμπι και παρ όλη την ταλαιπωρία της η ένωση, χάρη στον Θωμά Μαύρο κατάφερε να κερδίσει 2-1 τον Ολυμπιακό. Όλο το παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο και όλα κρίθηκαν μέσα σε λίγα λεπτά, συγκεκριμένα ανάμεσα στο 14΄ με 33΄ όπου και μπήκαν όλα τα τέρματα. Στο 14΄ ο Μαύρος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νίκου Σαργκάνη και της άμυνας και αμαρκάριστος με σουτ έκανε το 1-0. Στο 17΄ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε με κεφαλιά. Πριν το παιχνίδι αποκτήσει άγχος και νευρικότητα ο δικέφαλος κατάφερε με δυνατό σουτ-βολέ του Μαύρου, στο 33΄, να κάνει το 2-1 που ήταν τελικό αποτέλεσμα. Στο παιχνίδι ο Θώδης είχε παίξει με ένεση, ενώ τραυματίες έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζιράκης, Παραπραστανίτης και Γκέσιος. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από επεισόδια που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, οι οποίοι είχαν τοποθετηθεί στη νέα σκεπαστή εξέδρα που ακόμη δεν είχε γίνει το άντρο της Οriginal, δημιουργώντας φθορές στο γήπεδο, ενώ τα επεισόδια πήραν έκταση και έξω από αυτό.
    Με τη νίκη αυτή η Α.Ε.Κ. έμεινε μόνη πρώτη στη κορυφή με 6 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της οκτώ ομάδες στους 4 βαθμούς, ο δικέφαλος είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά το πρωτάθλημα αφού είχε κερδίσει 5-1 την Καβάλα εντός έδρας και 2-1 τον Π.Α.Ο.Κ. στην Τούμπα.