• 9 Νίκος Αναστόπουλος
  • 11 Γιώργος Κοκολάκης

• - Γιώργος Τόγιας (70')
  • - Τάκης Περσίας (82')

• Για την 22η αγωνιστική η Α.Ε.Κ. συνάντησε τον Ολυμπιακό, στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Η Ένωση πολύ πίσω στη βαθμολογία, ήταν 9η με 19 βαθμούς, το τρένο για έξοδο στο κύπελλο U.E.F.A. είχε χαθεί, ελπίδα για Ευρωπαϊκό εισιτήριο υπήρχε μόνο μέσω κυπέλλου αλλά και αυτή σβήστηκε όταν ο δικέφαλος αποκλείστηκε από την Λάρισα στην φάση των "16". Η Α.Ε.Κ. με τρίτο προπονητή στον πάγκο της που ήταν ο Κώστας Νεστορίδης που έκανε το ντεμπούτο του την περασμένη αγωνιστική με ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο. Είχε ξεκινήσει την σαιζόν με τον John Barnwell και συνέχισε με τον Helmut Senekowitsch μέχρι την 20η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια κατακτούσε το πρωτάθλημα, ερχόταν στην Φιλαδέλφεια τέταρτος στο -8 (βαθ.συστ 2-1-0) από την κορυφή και με τον Αλέφαντο στον πάγκο, ο οποίος στο ντεμπούτο του, τον Δεκέμβρη, έχασε από τη Δόξα στη Δράμα και τον Μάρτιο αποτέλεσε παρελθόν από τους ερυθρόλευκους.
    Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, στην επανάληψη ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 62' με πέναλτι του Νίκου Αναστόπουλου το οποίο κέρδισε ο ίδιος, με βουτιά που ξεγέλασε τον διαιτητή Αντώνη Βασσάρα. Στο 78' ο Θωμάς Μαύρος ισοφάρισε, μετά από σουτ που κόντραρε στον Παπαδόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Σαργκάνη. Ο Μαύρος σημείωσε και το δεύτερο γκολ της Ένωσης στο 86' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.