• 10 Ηλίας Σαββίδης (107')
  • 11 Γιώργος Βαΐτσης (65')

• - Hennadiy Lytovchenko (107')
  • 16 Παναγιώτης Σοφιανόπουλος (65')

• Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στο γήπεδο Νίκος Γκούμας, στη ρεβάνς της ήττας της, 0-1 στο Φάληρο, για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μείνει νωρίς εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος και έριξαν το βάρος τους στην κατάκτηση του κυπέλλου. Τελικά εκείνη τη χρονιά έφτασαν στον τελικό, τον τελικό του κουρέματος αφού όλοι οι παίκτες για γούρι κουρεύτηκαν. Ακόμα και ο Batista αποχωρίστηκε την πλούσια κόμη του, όμως μόνο γούρι δεν έφερε αυτή η έμπνευση αφού ο Ολυμπιακός έχασε το κύπελλο από τον Παναθηναϊκό του Osim. Το ηθικό της Α.Ε.Κ. δεν ήταν στα ύψη αφού τέσσερις μέρες πριν η Ένωση έχασε στη Τούμπα και μαζί την πρωτοπορία στη βαθμολογία. Ο δικέφαλος έπαιζε το τέταρτο σερί ντέρμπι σε 20 μέρες μιας και προηγήθηκαν οι αγώνες με Ολυμπιακό (0-1) για το κύπελλο και με Παναθηναϊκό (3-1), Π.Α.Ο.Κ. (1-2) για το πρωτάθλημα.
    Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά και πέτυχαν γκολ από τα αποδυτήρια, στο 3ο λεπτό, με τον Βασίλη Δημητριάδη, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 1-0. Εκείνη τη χρονιά σε όλα τα ντέρμπι με Ολυμπιακό, Π.Α.Ο.Κ. και Παναθηναϊκό στη Φιλαδέλφεια, για κύπελλο και πρωτάθλημα, η Ένωση πέτυχε τρία γκολ και σε όλα είχε ανοίξει το σκορ μέχρι το 3ο λεπτό. O Ολυμπιακός δεν υπήρχε στο γήπεδο σε όλο τον αγώνα, όμως ο δικέφαλος δεν κατάφερε να τελειώσει τη πρόκριση. Οι ταμπουρωμένοι κόκκινοι κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στην παράταση, όπου στη πρώτη φορά που μπήκαν στη περιοχή του Μήνου, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μανώλη Παπαδόπουλου. Στο 96΄ο Μητσιμπόνας εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας το σκορ. Ενώ η Ένωση ανοίχτηκε για να πετύχει κάποιο γκολ, στο 108΄ ο Batista εκμεταλλεύτηκε το κενό έκανε το 1-2 και η πρόκριση πλέον έδειχνε χαμένη. Η Α.Ε.Κ. πάντως άγγιξε το θαύμα, με γκολ των Δημητριάδη (111΄), Αλεξανδρή (114΄) γύρισε το παιχνίδι στο 3-2, ο χρόνος που είχε απομείνει ήταν ελάχιστος, η Ένωση πάντως άξιζε την πρόκριση, ωστόσο με τη νίκη ο δικέφαλος εκείνη τη περίοδο έκανε ένα σπουδαίο επίτευγμα, αφού σε 23 αγώνες πρωταθλήματος και κυπέλλου κατάφερε να κάνει το απόλυτο στην έδρα της. Η μοναδική ομάδα που δεν έχασε στη Νέα Φιλαδέλφεια εκείνη τη περίοδο ήταν ο ΑΠΟΕΛ για τα προκριματικά του Champions League, όπου οι Κύπριοι κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία 1-1, ακόμη και η Eindhoven του Romario είχε χάσει 1-0 στον δεύτερο προκριματικό του πρωταθλητριών.