• 10 Ζήσης Τσέκος
  • 11 Μπάμπης Σαχίνης (71')

• - Rade Paprica (71')
  • 16 Θεόφιλος Χατζηϊωαννίδης (46')

• Η Α.Ε.Κ. για την 27η αγωνιστική, τέσσερις πριν το τέλος του πρωταθλήματος, αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Πόντου ή Καλαμαριάς τότε, στο γήπεδο του Απόλλωνα. Η Ένωση ήταν τρίτη, ισόβαθμη στους 34 βαθμούς με τον δεύτερο Ο.Φ.Η. στο -4 από την πρωτοπόρο Λάρισα, πίσω ο Π.Α.Ο.Κ. με 33 βαθμούς, ο Εθνικός με 32 και ο Ηρακλής με 31 ήταν οι ομάδες που διεκδικούσαν τις δυο θέσεις που έδιναν εισιτήριο για το κύπελλο U.E.F.A. σημερινό Europa League. Η Α.Ε.Κ. με νίκη είχε πολλές πιθανότητες να μπει ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου και να μειώσει τη διαφορά από την Λάρισα, η οποία την ίδια ώρα έπαιζε με τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. και έχασε με 4-1.
    Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο η Ένωση μετά το 20ο λεπτό επέβαλε τον ρυθμό της και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με τον Henrik Nielsen. Ο Δανός διπλασίασε τα τέρματα του και της Α.Ε.Κ. στο 50ο λεπτό, με ένα γκολ που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι που θεώρησαν ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή. Στο 54' και από λάθη της άμυνας η Καλαμαριά μείωσε με τον Σεμερτζίδη και ένα λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Τσέκος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Τα επόμενα λεπτά η Α.Ε.Κ. πίεσε χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά και τελικό αποτέλεσμα έμεινε το 2-2. Στο 60ο λεπτό ο Veselinovic κάνει αλλαγή τον Οικονομόπουλο με τον Κοφινά, όταν ρωτήθηκε στο τέλος του αγώνα δήλωσε πως έβγαλε τον Οικονομόπουλο γιατί θα δεχόταν άλλα τέσσερα γκολ χρεώνοντας του ουσιαστικά την αποτυχία της Α.Ε.Κ. Ο Κοφινάς είχε πάρει το χρίσμα του βασικού γκολκίπερ, από τότε που έπαψε να υπάρχει στην ομάδα ο Θεολόγης Παπαδόπουλος, ωστόσο δυο αγωνιστικές πριν είχε τραυματιστεί και για το λόγο αυτό τη θέση κάτω από τα δοκάρια είχε ο Οικονομόπουλος. Τις επόμενες μέρες υπήρξαν επεισόδια στις προπονήσεις μεταξύ του προπονητή και του Οικονομόπουλου με αφορμή τις δηλώσεις του πρώτου, η Α.Ε.Κ. έμεινε τρίτη ισόβαθμη με τον Π.Α.Ο.Κ. που κέρδισε 2-1 τον Άρη, στο -1 από τον δεύτερο Ο.Φ.Η. που κέρδισε 2-0 τον Εθνικό και -3 από την πρωτοπόρο Α.Ε.Λ. που έχασε στο Ο.Α.Κ.Α. Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση είχε το ντέρμπι με τον αδιάφορο βαθμολογικά Παναθηναϊκό, αγώνας που έφερε γκρίνια και πάλι για τη θέση του τερματοφύλακα με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Κοφινά.