• - Raul Oscar Balian
  • - Καλαϊτζίδης

• - Βαγγέλης Καπετανίδης (13')
  • - Στάθης Τριανταφυλλίδης (46')

• Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε την Καβάλα, στη Μακεδονία, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στον αγώνα αυτό έκανε το ντεμπούτο του, στον πάγκο της Ένωσης, ο νέος προπονητής της ομάδας Zlatko Cajkovski, ο οποίος πήρε τη θέση του υπηρεσιακού Ανδρέα Σταματιάδη που κοουτσάριζε την ομάδα όταν είχε απολυθεί ο Frantisek Fadrhonc μετά την ήττα στο Καραϊσκάκης, την δεύτερη αγωνιστική. Η Α.Ε.Κ. ανέβαινε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στη βόρεια Ελλάδα, αφού την προηγούμενη είχε κερδίσει στις Σέρρες, τον Πανσερραϊκό 2-0. Από την άλλη η Καβάλα είχε μόλις μια νίκη, όμως διέθετε δύσκολη και υπολογίσιμη έδρα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, ωστόσο η Καβάλα σε πολλά σημεία του αγώνα φάνηκε τυχερή και παραλίγο να κόψει βαθμό από την Ένωση. Ο Γιάννης Μουσούρης άνοιξε το σκορ στο 23΄ και ο Βαλλιάν με πέναλτι ισοφάρισε στο 25΄. Από την άσπρη βούλα ο Τάσος Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα στον δικέφαλο, στο 36ο λεπτό, κλείνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πάλι τυχεροί οι Καβαλιώτες ισοφάρισαν με τον Μαχαιρίδη στο 74΄. Οι κιτρινόμαυροι, που είχαν το μυαλό τους στον αγώνα με την Standard Liege για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου UEFA, πήραν τη μεγάλη νίκη με το δεύτερο τέρμα που σημείωσε ο Μουσούρης στο 85΄. Ο Γιάννης Μουσούρης είχε αποκτηθεί ως επιθετικός, από την Λάρισα, μάλιστα τις πρώτες αγωνιστικές έπαιζε παρτενέρ του Θωμά Μαύρου, αφού ο Bajevic ήταν τραυματίας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όταν ο Dusan επέστρεψε στη δράση ο Cajkovski για να χωρέσει τον Μουσούρη στη ενδεκάδα του άλλαξε θέση βάζοντας τον στα μπακ, ο ποδοσφαιριστής ευχαριστημένος από το κλίμα της ομάδας δέχθηκε την αλλαγή αυτή. Ο Μουσούρης την προηγούμενη μέρα είχε τραυματιστεί στη προπόνηση, την επόμενη έθεσε τον εαυτό του στη διάθεση του προπονητή και αυτός του είπε την ατάκα “βάλε δυο γκολ και μετά σε κάνω αλλαγή”, όπως και έγινε.