• - Νίκος Γιούτσος
  • - Βασίλης Μποτίνος

• - Μίλτος Κουμαριάς (59')
    Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

• Στο 45' ο αγώνας διακόπηκε για 12 λεπτά, λόγω των έντονων διαμαρτυριών των παιχτών του Ολυμπιακού προς τον διαιτητή κ. Ξανθούλη επειδή θεωρούσαν πως πέναλτι που έδωσε εις βάρος της ομάδας τους ήταν αυστηρό και πως η μπάλα στο χέρι του Ζαντέρογλου μετά από σέντρα του Σταματιάδη χτύπησε ακούσια. Από τις έντονες διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ο Γιούτσος ενώ ο διαιτητής συνέχισε να παίζει με σκισμένο μανίκι.
  • Ενώ η Α.Ε.Κ. είχε το δικαίωμα αλλαγής στην θέση του τερματοφύλακα όταν αποβλήθηκε ο Στέλιος Σεραφείδης ο προπονητής κ. Stankovic αποφάσισε να μην βγάλει κάποιον για να μπει ο Μανιατέας αλλά να καθήσει κάτω από τα γκολπόστ ο Μίμης Παπαϊωάννου ο οποίος έκανε και δυο θαυμάσιες αποκρούσεις.
  • Με το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός υπέβαλλε ένσταση επειδή θεωρούσε πως τα τελευταία 15 λεπτά ο αγώνας διεξήχθη χωρίς τον ανάλογο φωτισμό.
  • Η Α.Ε.Κ. στην πέμπτη αγωνιστική αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, στο στάδιο “Γ.Καραϊσκάκης”, για το πρωτάθλημα.
    Οι ερυθρόλευκοι ήταν στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Η Ένωση ήταν πάρα πολύ πίσω από τη κορυφή, με 7 βαθμούς και βρίσκονταν στη 16η θέση αφού το ξεκίνημα ήταν κακό. Ο δικέφαλος είχε δυο ισοπαλίες εκτός, με Πιερικό, Εθνικό και δυο ήττες εντός με Βύζαντα Μεγάρων και Π.Α.Ο.Κ. Τα εντός έδρας η Α.Ε.Κ. τα έπαιξε στο “Καραϊσκάκης” αφού στη Φιλαδέλφεια γίνονταν εργασίες. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, περίπου 40000 κίτρινοι και κόκκινοι φίλαθλοι, με βροχερό καιρό και βούρκο στον αγωνιστικό χώρο, η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, άλλωστε καιγόταν για τη πρώτη νίκη. Στο 12ο λεπτό ο Μίμης Παπαϊωάννου είχε δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Κώστας Νικολαϊδης άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα στη περιοχή. Ο Γιώργος Σιδέρης στο 30ο λεπτό ισοφάρισε με δυνατή κεφαλιά. Στο 45΄ η Ένωση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Ζαντέρογλου, η υπόδειξη από τον διαιτητή ήταν η αιτία να διακοπεί ο αγώνας για πάνω από 15 λεπτά, λόγω διαμαρτυρίας των παικτών του Ολυμπιακού, ενώ αποβλήθηκε ο Γιούτσος, το πέναλτι εκτέλεσε ο Γιώργος Καραφέσκος δίνοντας ξανά προβάδισμα στον δικέφαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, όμως στο 63΄ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και ο Σιδέρης έκανε το 2-2. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες πίεζαν και στο 78΄ μια εκτέλεση φάουλ του Μίμη Παπαϊωάννου, από 30 μέτρα, κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο 85΄ ο Στέλιος Σεραφείδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, είχε κλωτσήσει τον Σιδέρη ο οποίος τον μάρκαρε αντικανονικά σε έξοδο του. Ο προπονητής της Α.Ε.Κ. είχε δικαίωμα αλλαγής, ο Μανιατέας ήταν στον πάγκο, όμως ο Stankovic προτίμησε να βάλει κάτω από τα δοκάρια τον Μίμη Παπαϊωάννου για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Παπαιωάννου έπαιζε αρκετές φορές τερματοφύλακας στις προπονήσεις και ο Σέρβος προπονητής έκρινε πως το πάθος του Πόντιου σε εκείνο τον αγώνα θα ήταν ευεργετικό για την ψυχολογία της ομάδας στα τελευταία λεπτά, μάλιστα ο υπηρεσιακός γκολκίπερ έκανε και δυο επεμβάσεις. Τα τελευταία λεπτά έγιναν στο σκοτάδι, λόγω των καθυστερήσεων που υπήρξαν, από τις διαμαρτυρίες των ερυθρολεύκων, για το λόγο αυτό ο Ολυμπιακός είχε καταθέσει ένσταση για ακύρωση του αγώνα, όπως είχε επιβεβαιωθεί από τον αντιπρόεδρο του Γιαννακά, λέγοντας χαρακτηριστικά “μας έφαγε το σκοτάδι”, κάτι που είχαν προκαλέσει οι ίδιοι άλλωστε και οι παίκτες της Α.Ε.Κ. στο ίδιο σκοτάδι έπαιζαν.