• - Λάκης Αβρααμίδης (75')
  • - Πανίκος Ευθυμιάδης

• - Παναγιώτης Προδρόμου (55')
  • - Κωστάκης Πιερίδης (75')

• Στο παλιό γήπεδο Γ.Σ.Π. η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Κύπριοι ήταν στην τελευταία θέση, την προηγούμενη αγωνιστική στο ίδιο γήπεδο έπαιξαν με τον Ολυμπιακό Πειραιώς σε αγώνα που διακόπηκε, ενώ το σκορ ήταν 0-0, γιατί στο 89ο λεπτό μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οπαδοί της ομάδας και χτύπησαν τον διαιτητή Πανάκη, επειδή οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν αντικανονικό τέρμα και παρά τις διαμαρτυρίες ο διαιτητής επέμενε να καταλογίσει. Η επίμονη αυτή αγανάκτησε τους οπαδούς, οι οποίοι είδαν στο πρώτο ημίχρονο ένα δικό τους γκολ, του Παμπουλή, να ακυρώνεται σωστά. Τον αγώνα εκείνο κέρδισε ο Ολυμπιακός Πειραιώς στα χαρτιά με 2-0 και οι Κύπριοι τιμωρήθηκαν με αφαίρεση ενός βαθμού. Η Α.Ε.Κ. ήταν στην τρίτη θέση με 33 βαθμούς (βαθ.συστ.3-2-1) ωστόσο ο πέμπτος Παναθηναϊκός είχε δυο αγώνες λιγότερους, τους οποίους τις επόμενες μέρες κέρδισε και ανέβηκε στη κορυφή της βαθμολογίας.
    Η Α.Ε.Κ. δεν δυσκολεύτηκε στην Κύπρο παρά τις ελλείψεις της κέρδισε 3-1 τον Ολυμπιακό. Το σκορ άνοιξε ο Κάχρης με σουτ στο 53', στο 56' οι Κύπριοι έμειναν με δέκα μετά την δεύτερη κίτρινη του Μάρκου και στο 65' ο Νικολάου διπλασίασε τα τέρματα του δικεφάλου, το 3-0 έγινε στο 85' με φάουλ του Παπαεμμανουήλ και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με πέναλτι στο 87΄ ο Ευθυμιάδης. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη χρονιά που Κυπριακές ομάδες αγωνίζονταν στο Ελληνικό πρωτάθλημα, την καινοτομία αυτή καθιέρωσε η χούντα και ο Γ.Γ. Αθλητισμού τότε Ασλανίδης. Το Κυπριακό πρωτάθλημα ουσιαστικά μετατράπηκε σε τέταρτο όμιλο της τότε Β Εθνικής Ελλάδος και η πρωταθλήτρια ομάδα έπαιζε στην Α Εθνική την επόμενη χρονιά, στόχος ήταν αργότερα να μπουν στο πρωτάθλημα όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες από το νησί όμως η αδυναμία σε σχέση με τις Ελληνικές ομάδες τότε ήταν εμφανής. Πάντως περισσότερες εμφανίσεις είχε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας που συμμετείχε για τρίτη φορά ενώ μοναδική ομάδα που κατάφερε να μην υποβιβαστεί ήταν ο ΑΠΟΕΛ την περίοδο 1973-74, όμως με την πτώση της χούντας σταμάτησε και το εγχείρημα αυτό και ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στο Κυπριακό πρωτάθλημα.