• 21 Νίκος Παπαδόπουλος
  • 23 Γιώργος Κολτσίδας
  • 29 Nasief Morris
  • 99 Njogu Demba-Nyren (67')

• Η τελευταία παράσταση της Α.Ε.Κ. στο γήπεδο Νίκος Γκούμας. Για την 28η αγωνιστική η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Άρη, στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Ένωση ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, ο Κατσουράνης άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, αργότερα σειρά πήρε ο Βασίλης Λάκης που πέτυχε δυο τέρματα στο 30΄ και 45΄. Ο δικέφαλος έχασε σωρεία ευκαιριών στο διάστημα αυτό και το 3-0, σκορ ημιχρόνου, ήταν πολύ χαμηλό και άδικο. Στην επανάληψη οι “πορφυρό–κίτρινοι” παίκτες έκαναν συντήρηση δυνάμεων, εν όψη του επαναληπτικού ημιτελικού του κυπέλλου στην Τούμπα με τον Π.Α.Ο.Κ. τέσσερις ημέρες μετά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ilija Ivic στο 77ο λεπτό, πετυχαίνοντας έτσι το τελευταίο τέρμα στο ιστορικό γήπεδο της Α.Ε.Κ. Η Ένωση με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην 3η θέση με 62 βαθμούς, πίσω από Ολυμπιακό (64) και Παναθηναϊκό (67), διεκδικώντας τη δεύτερη θέση που έδινε απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League, αφού ο τρίτος έπαιζε προκριματικά.
    Οι μπουλντόζες που υπήρχαν μέσα στο γήπεδο, μαρτυρούσαν πως αυτό θα είναι οριστικά το τελευταίο παιχνίδι της Α.Ε.Κ. στο γήπεδο της. Η κατεδάφιση αρχικά ορίστηκε δυο μήνες περίπου πριν. Οι φίλοι της Ένωσης αποχαιρέτησαν άλλες 3 φορές το γήπεδο, την 23η αγωνιστική με Ακράτητο και αργότερα στους αγώνες με Ηρακλή και Προοδευτική. Μετά το τέλος του αγώνα, αρκετοί φίλοι της Α.Ε.Κ. μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πήραν ενθύμιο ότι βρήκαν μπροστά τους, από φανέλες παικτών μέχρι δίχτυα και σημαιάκια του κόρνερ, ενώ πολλοί έφυγαν με καθίσματα, τσιμέντα και ξηλωμένο χορτάρι από τον αγωνιστικό χώρο. Ο αγώνας με τον Άρη στιγματίστηκε και από επεισόδια, που δεν πήραν μεγάλη έκταση, ωστόσο αμαύρωσαν τη γιορτή που είχε στηθεί. Αρχικά μετά το 3-0, από τα επίσημα ακούστηκε το όνομα του Dusan Bajevic, η Οriginal από τη σκεπαστή σε απάντηση της, αποδοκίμασε τον Σέρβο με τα γνωστά συνθήματα. Το γήπεδο χωρίστηκε στα δυο, συνηθισμένο φαινόμενο εκείνες τις περιόδους, άλλοι έβριζαν άλλοι χειροκροτούσαν. Στο 70ο λεπτό του αγώνα, στη θύρα 21, κιτρινόμαυροι οπαδοί θέλησαν να περάσουν στις διπλανές θύρες όπου φιλοξενούσαν 50 οπαδούς του Άρη. Τα ΜΑΤ είδαν τις κινήσεις αυτές και επενέβησαν, με αποτέλεσμα η κενή θύρα 24 να μετατραπεί σε πεδίο βολής ανάμεσα σε οπαδούς και αστυνομία. Στη συνέντευξη τύπου ο Bajevic δεν πήρε θέση για τα επεισόδια, ρωτώντας δημοσιογράφους να του πουν γιατί έγιναν, ενώ ο Γρανίτσας, μεταξύ σοβαρού και αστείου, επέδωσε τα επεισόδια στον ενθουσιασμό των φιλάθλων για το γκρέμισμα του γηπέδου. Τις τελευταίες δυο αγωνιστικές που απέμεναν η Α.Ε.Κ. θα έπαιζε στη Πάτρα, αρχικά ως φιλοξενούμενη της Παναχαΐκής και μετά ως γηπεδούχος εναντίον του Πανιωνίου. Η νίκη επί του Άρη ήταν η 10η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, επίτευγμα που κατάφερε η Α.Ε.Κ. άλλες δυο φορές τη σαιζόν 1992-93 και 1997-1998.