Α.Ε.Κ. - Αστέρας Αθηνών 3-1 (2-1) - Πρωτάθλημα ΕΠΣΑ

Σάββατο 22 Οκτωβρίου 1949 17:00:00
  • 3 - 1

2 - 1
  • Είναι η επανάληψη του αγώνα από τις 16 Οκτωβρίου 1949 που διεκόπη οριστικά στο 48' του αγώνα και με την Α.Ε.Κ. να προηγείται με 1-0 από το πρώτο λεπτό με σουτ του Εμμανουηλίδη. Ο αγώνας με διαιτητή τον κ. Δημόπουλο είχε ξεκινήσει κανονικά παρότι έβρεχε συνέχεια και οι παίχτες έπαιζαν μέσα στην λάσπη.
    Στο 3' του δευτέρου ημιχρόνου, η μπάλα μετά από σουτ του Εμμανουηλίδη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο έδαφος και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Αστέρα, Γιούργου. Οι ποδοσφαιριστές αλλά και οι φίλοι της Α.Ε.Κ. πανηγύρισαν το δεύτερο γκολ και περίμεναν να δούνε τι θα δείξει ο διαιτητής. Ο κ. Δημόπουλος ενώ είναι μακριά, πήγε προς την εστία του Αστέρα, και έδειξε την οριστική διακοπή του αγώνα επειδή δεν έβλεπε καλά τις γραμμές του γηπέδου...
    Αποτέλεσμα ήταν ο εκνευρισμός των φίλων της Α.Ε.Κ. οι οποίοι του επιτέθηκαν με πέτρες και ομπρέλες την ώρα που κατευθυνόταν εκτός αγωνιστικού χώρου. Πέρα από τον διαιτητή τραυματίστηκαν και οι ποδοσφαιριστές Μαρόπουλος και Παπαντωνίου της Α.Ε.Κ. που έβαλαν τα σώματα τους μπροστά για να τον προστατέψουν.

Η Α.Ε.Κ. είχε παραταχθεί με τους : Ταβλά, Γάσπαρη, Παραγυό, Παπαθεοδώρου, Τζανετή, Πούλη, Λαζαρίδη, Εμμανουηλίδη, Χατζηβαρδέα, Μαρόπουλο και Κουντούρη.