• 11 Kevin Vanderbergh
  • 12 Thomas Chatelle (90'+')
  • 18 Kevin Vanbeuren
  • 25 Marco Ingrao

• H A.E.K. φιλοξένησε την Genk, στο γήπεδο Νίκος Γκούμας, για την 5η αγωνιστική του Champions League. Οι Βέλγοι, στην παρθενική τους εμφάνιση σε ομίλους, ξεκίνησαν με ισοπαλία επί της Α.Ε.Κ. και έχασαν από Roma, Real. Μετά την βαριά ήττα από την βασίλισσα με 6-0, η Genk έδειξε να ταρακουνιέται, έχασε δύσκολα από τη Roma στο Βέλγιο και στη συνέχεια ήρθε ισόπαλη μέσα στη Ρώμη, όταν ήρθε στην Αθήνα ήταν στην 4η θέση με 2 βαθμούς και διεκδικούσε την δεύτερη θέση. Η Α.Ε.Κ. με αναπτερωμένο το ηθικό από τις δυο συνεχόμενες ισοπαλίες με την Real, των Galacticos, η δεύτερη μάλιστα με μεγάλη ανατροπή μέσα στο Bernabeu που από 2-0 το έκανε 2-2. Η Ένωση 4 μέρες πριν στο πρωτάθλημα είχε κερδίσει την Καλλιθέα στη Φιλαδέλφεια και ήταν μόνη πρώτη, μετά από αρκετό καιρό, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στη βαθμολογία του Champions League η Ένωση είχε 4 βαθμούς και ήταν πίσω από Real (8) και Roma (5).
    Στο κατάμεστο Ν.Γκούμας, η Ένωση με νίκη γινόταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Οι κιτρινόμαυροι παίκτες εμφανίστηκαν αγχωμένοι, στο 10ο λεπτό όμως ο Βασίλης Λάκης πέτυχε γκολ που ο επόπτης το είδε κακώς οφσάιντ και ο διαιτητής Busacca το ακύρωσε όπου αν γινόταν όλα κανονικά η ομάδα της Α.Ε.Κ. θα είχε προηγηθεί. Όμως αντί για το 1-0 έγινε το 0-1 σε μια αντεπίθεση, που μάλιστα ξεκίνησε από θέση οφσάιντ, ο Sonck βρέθηκε μόνος με τον Χιώτη στο 22ο λεπτό πλασάροντας τον εύστοχα. Παρά το σοκ οι ενωσίτες παίκτες προσπάθησαν και πολύ γρήγορα, στο 30ο λεπτό, έκαναν το 1-1 με τον Λάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ξυλοκόποι” της Genk έκοβαν κάθε προσπάθεια με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Στο 57΄ η εχθρική διαιτησία του Ελβετού συνεχίστηκε, αφού δεν καταλόγισε φάουλ σε ανατροπή του Νικολαΐδη από τον Tomasic αλλά και αποβολή αφού ήταν τελευταίος παίκτης. Η Α.Ε.Κ. ήρθε ισόπαλη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι, τα άσχημα νέα όμως ήρθαν από την Μαδρίτη αφού η Roma έκανε την έκπληξη και κέρδισε την Real 1-0, με γκολ του Totti. Πλέον Real και Roma είχαν 8 βαθμούς η Α.Ε.Κ. 5 και η Genk 3. Η Ένωση έπρεπε να κερδίσει μέσα στη Ρώμη για να πάρει την πρόκριση στους “16” του Champions League ή έστω με ήττα της να μην κέρδιζε η Genk την Real για να πάρει η Α.Ε.Κ. την τρίτη θέση και να συνεχίσει στο κύπελλο UEFA, κάτι που δεν είχε καταφέρει ο Ολυμπιακός, που την προηγούμενη μέρα έχασε στο Leverkusen και τερμάτισε 4ος πριν καν τελειώσουν οι αγώνες του ομίλου.