• 11 Souleymane Youla (57')
  • 13 Nicolas Fauvergue (78')
  • 26 Stephan Lichtsteiner
  • 27 Kevin Mirallas

• Είναι η πρώτη νίκη της Α.Ε.Κ. στο Champions League και πρώτη απέναντι σε Γαλλική ομάδα σε επίσημο ματς.
  • Η Α.Ε.Κ. υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ την Lille, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι Γάλλοι είχαν κερδίσει την Ένωση δυο εβδομάδες πριν στην Lens, ήταν δεύτεροι στον όμιλο και με μια ισοπαλία έκαναν μεγάλο βήμα πρόκρισης, αφού την επόμενη αγωνιστική είχαν στην έδρα τους την Anderlecht και σε πιθανή νίκη όλα τελείωναν. Η Α.Ε.Κ. μετά την ήττα στη Γαλλία έβαλε μπροστά τις μηχανές και έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη. Στο πρωτάθλημα είχε κάνει ένα σερί 7 νικών, ξεκινώντας απέναντι στον γηπεδούχο Παναθηναϊκό 2-1 στο Ο.Α.Κ.Α. και πριν τον αγώνα με τη Lille νίκησε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς 1-0 στο ίδιο γήπεδο. Στον όμιλο η Ένωση ήταν 4η με 1 βαθμό, με νίκη έμπαινε ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης, ενώ με κάθε άλλο αποτέλεσμα δυσκόλευε ακόμα και η κατάκτηση της 3ης θέσης.
    Μπροστά σε 35000 κόσμο πριν καλά καλά δημιουργηθεί κάποια φάση, ήρθε η κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Λυμπερόπουλο. Το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο κέντρο, στο 22΄ η Lille έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Ταυλαρίδης ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή τον Hetemaj και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν δυο ευκαιρίες για την κάθε ομάδα. Στην επανάληψη η Α.Ε.Κ. βγήκε ποιο ορεξάτη όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει, οι Γάλλοι έπαιζαν για να κρατήσουν το 0-0. Η Α.Ε.Κ. επικράτησε τελικά 1-0 όταν στο 74΄ μια ενέργεια και ένα δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, του Νίκου Λυμπερόπουλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Lille. Με την νίκη αυτή η Α.Ε.Κ. πέρασε στη 3η θέση με 4 βαθμούς, ένα λιγότερο από την Lille, ενώ την ίδια ώρα η Milan κέρδισε την Anderlecht 4-1 στον άλλο αγώνα. Η νίκη του δικεφάλου ήταν η πρώτη στο Champions League ύστερα από 21 αγώνες.