• 13 Michael Zandberg (46')
  • 18 Guillermo Israilevich (62')
  • 23 Yossi Nagar
  • 26 Eyal Almoshinino

• O Ντέμης Νικολαΐδης με το 26ο γκολ του σε Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις έγινε ο πρώτος σκόρερ ελληνικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ξεπερνόντας το Δημήτρη Σαραβάκο.
  • Ο Μιχάλης Κασάπης συμπληρώνει 60 συμμετοχές και έγινε ο Έλληνας με τις περισσότερες σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
  • Στο στάδιο “Νίκος Γκούμας” η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε την Maccabi Haifa, για τον τρίτο γύρο (φάση των 32) του κυπέλλου U.E.F.A. Η Maccabi, του Itzhak Shum, ερχόταν στο U.E.F.A. από το Champions League ως τρίτη. Οι Ισραηλινοί ήταν στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό τον οποίο κέρδισαν 3-0 στην Κύπρο, ενώ στη Ριζούπολη (έδρα των ερυθρολεύκων) ήρθαν ισόπαλοι 3-3. Επίσης κέρδισαν και την Manchester United 3-0 στην Κύπρο, όπου ήταν η έδρα τους λόγω θερμών επεισοδίων στο Ισραήλ. Η Α.Ε.Κ. και αυτή στον θεσμό ως τρίτη από το Champions League και μάλιστα αήττητη με 6 ισοπαλίες, ωστόσο η ομάδα είχε πολλά προβλήματα. Η κόντρα μεταξύ οπαδών και Bajevic, αλλά και οι κακές σχέσεις του Ψωμιάδη με τους παίκτες, για ασυνέπεια του πρόεδρου στις πληρωμές, έφερε κρίση στα αποδυτήρια. Ο δικέφαλος ερχόταν από ήττα, 3-2, στα Λιόσια με τον Ακράτητο, του Πέτρου Ραβούση, στο πρωτάθλημα.
    Μπροστά σε μόλις 5000 κιτρινόμαυρους φιλάθλους η Ένωση πήρε την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα. Η Α.Ε.Κ. επικράτησε 4-0 της Maccabi, που έριξε 3 γκολ στη Manchester και 3 συν 3 στον Ολυμπιακό, λίγες εβδομάδες πριν. Το παιχνίδι όμως άρχισε ιδανικά για τους Ισραηλινούς, όταν στο 12ο λεπτό ο Ayegbeni κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 13΄ ο Γρηγόρης  Γεωργάτος άνοιξε το σκορ. Στο 23ο λεπτό ο Ντέμης Νικολαϊδης διπλασίασε τα τέρματα της Α.Ε.Κ. Στο 30΄ ο Milen Petkov έκανε το 3-0 και στο 35΄ ο Θοδωρής Ζαγοράκης το 4-0, σκορ ημιχρόνου αλλά και τελικό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον διαδικαστικό, η Ένωση έχασε και άλλες ευκαιρίες, δεν πέτυχε όμως άλλο τέρμα. Μετά τη λήξη του αγώνα το site της U.E.F.A. είχε ως πρώτο θέμα τον συγκεκριμένο αγώνα, ενώ ανέφερε πως από τις ομάδες που ήρθαν στο U.E.F.A. από το Champions League, μόνο Α.Ε.Κ. και Liverpool κέρδισαν.