• 9 Θανάσης Μπέμπης
  • 10 Γιώργος Σιδέρης
  • 11 Αντώνης Ποσειδών

Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

• Μετά το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση και ζήτησε επανάληψη του αγώνα, διαμαρτυρόμενος για κακή διαιτησία. Η ένσταση απορρίφθηκε από την ΤΕΔ στις 15 Ιουνίου 1961 με ψήφους 2-1.
  • Για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 65 βαθμούς και ήταν στη δεύτερη θέση, στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (βαθ. σύστημα 3-2-1). Ο Ολυμπιακός ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη στο ντέρμπι αφού έλπιζαν σε στραβοπάτημα του τριφυλλιού μέσα στη Νέα Σμύρνη, ώστε να μειώσουν την απόσταση από τη κορυφή και να μπουν στο κυνήγι του τίτλου. Η Α.Ε.Κ. αδιάφορη, ήταν τέταρτη με 57 βαθμούς και ένα αγώνα λιγότερο γιατί είχε αναβληθεί ο αγώνας της στον Κορυδαλλό με την Προοδευτική. Στην Ένωση υπήρχαν πολλά προβλήματα, οι οπαδοί αναπολούσαν και ζητούσαν την επιστροφή του προπονητή Harry Aurednik αναρτώντας μέχρι και πανό υπέρ του. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έλεγχε τον αγώνα, μάλιστα πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ του με ένα γκολ από κεφαλιά του Ψύχου στο 33' από θέση offside. Στο 49΄ ένα σουτ του Παπαποστόλου έφερε στα ίσια τις δυο ομάδες. Ο Ανδρέας Σταματιάδης το 64΄ έδωσε προβάδισμα στην Α.Ε.Κ. με πλασέ, ο Νεστορίδης στο 80' σημείωσε το τρίτο γκολ της Ένωσης και στο 87΄ και πάλι ο Νεστορίδης με απευθείας φάουλ και λάθος του Σάββα Θεοδωρίδη διαμόρφωσε το τελικό θριαμβευτικό 4-1 υπέρ του δικεφάλου. Την προηγούμενη χρονιά η Α.Ε.Κ. έχασε το πρωτάθλημα όταν ο αδιάφορος Ολυμπιακός άφησε ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό να τον κερδίσει 4-1 στο “Γ.Καραϊσκάκης” και σαν αντάλλαγμα πήρε το κύπελλο αργότερα νικώντας τους πράσινους 3-0. Έτσι η νίκη θεωρήθηκε σαν εκδίκηση των κιτρινόμαυρων που με το ίδιο σκορ στέρησαν το πρωτάθλημα από του ερυθρόλευκους αφού με νίκη πλησίαζαν τη κορυφή γιατί στη Νέα Σμύρνη στραβοπάτησε ο Παναθηναϊκός 3-3 με τον Πανιώνιο.