• 12 Helder Postiga (56')
  • 24 Λουκάς Βύντρα (83')

• Ρεκόρ προσέλευσης για τον κόσμο της Α.Ε.Κ. για την περίοδο 2007-2008.
  • M.V.P. του αγώνα ο Τραϊαννός Δέλλας.
  • Η Α.Ε.Κ. γηπεδούχος αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. για την 23η αγωνιστική. Οι πράσινοι ήταν πρωτοπόροι στο +4 από Ολυμπιακό και Α.Ε.Κ. ενώ εκκρεμούσε η απόφαση της δευτεροβάθμιας επιτροπής της ΕΠΟ για την ένσταση του Ολυμπιακού που είχε κάνει για την χρησιμοποίηση του ποδοσφαιριστή Wallner ως αντικανονική, στον αγώνα που ηττήθηκε 1-0 από την Καλαμαριά στο Καυτατζόγλειο ένα μήνα πριν.
    Στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 40000 θεατές, ρεκόρ προσέλευσης εκείνη την περίοδο, ωστόσο το παιχνίδι ήταν νευρικό με αρκετό πάθος και σκληρά μαρκαρίσματα. Η Α.Ε.Κ. άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Rivaldo και στο 78' ο Postiga διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Την προηγούμενη μέρα ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος στο Γ.Καραϊσκάκης 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Παναθηναϊκός φαινόταν να έχει πάρει προβάδισμα για τον τίτλο ωστόσο τις επόμενες αγωνιστικές έχανε έδαφος. Τρεις μέρες μετά η επιτροπή της Ε.Π.Ο. δικαίωσε τον Ολυμπιακό ο οποίος πήρε τον χαμένο αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου διαμορφώνοντας την βαθμολογία ως έξης Παναθηναϊκός (53), Ολυμπιακός (52), Α.Ε.Κ. (49).