• 10 Derek Boateng
  • 11 Joonas Kolkka
  • 14 Λεωνίδας Βόκολος
  • 15 Daniel Saric

• Στο γήπεδο “Νίκος Γκούμας” η Α.Ε.Κ. υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι ήταν στην τρίτη θέση με 8 βαθμούς ενώ την προηγούμενη αγωνιστική, είχε γίνει 15 μέρες πριν, είχε συντρίψει την Παναχαϊκή 8-0. Ο Παναθηναϊκός τέσσερις μέρες πριν ολοκλήρωσε τον όμιλο στο Champions League με αδιάφορη ήττα από την Mallorca, αφού είχε ήδη τερματίσει πρώτος. Η Α.Ε.Κ. ήταν δεύτερη στο πρωτάθλημα με 9 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Ολυμπιακό. Την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε ήττα σοκ από τον Εθνικό Αστέρα, στη Καισαριανή, ενώ ερχόταν από τη νίκη στο U.E.F.A. με την Osijek, σε ένα κακό παιχνίδι με αποδοκιμασίες.
    Η νεροποντή εκείνης της ημέρας παραλίγο να αναβάλει τη διεξαγωγή του αγώνα, ο οποίος έγινε σε ένα αγωνιστικό χώρο γεμάτο νερά. Οι τεχνίτες παίκτες ήταν δύσκολο να αποδώσουν σε τέτοιο τερέν, έτσι η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν. Η Ένωση μπήκε ποιο ορεξάτη, όμως στη λίμνη δύσκολα έκανε τελικές. Το γκολ ήρθε από στημένη φάση στο 27ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Τσιάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του, έκανε κάποιες φάσεις ακίνδυνες, όμως η Α.Ε.Κ. είχε και πάλι την πρωτοβουλία. Το 2-0 έγινε στο 78΄ μετά από σέντρα του Τσιάρτα και κεφαλιά του Ντέμη Νικολαϊδη. Στο γήπεδο βρέθηκε Πορτογαλικό κανάλι για να καταγράψει τον αγώνα, για αφιέρωμα στον Fernando Santos, ο οποίος κέρδισε τεχνικά κατά κράτος τον Κυράστα. Μόλις μπήκε το δεύτερο γκολ, ο Νικολαΐδης έτρεξε στον πάγκο, προτρέποντας και τους συμπαίκτες του, για να πανηγυρίσει μαζί με τον προπονητή του, τον Santos που οι σχέσεις του με τον Ψωμιάδη άρχισαν να κλονίζονται.