• - Νίκος Αναστόπουλος
  • - Θωμάς Λιόλιος (46')

• - Carlos Nunez (46')
  • - Χάρης Σοφιανός (46')

• Στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας η Α.Ε.Κ. υποδέχθηκε τον Πανιώνιο για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν στη τελευταία θέση, την προηγούμενη αγωνιστική έχασε στην έδρα της 0-1 από τον Άρη ενώ μεσοβδόμαδα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου χάνοντας στα πέναλτι από τον Μακεδονικό, ομάδα Β εθνικής, ενώ τις επόμενες μέρες ακολούθησαν επεισόδια στις προπονήσεις της ομάδας με οπαδούς. Η Α.Ε.Κ. δεν έκανε καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, ήταν η πρώτη επαγγελματική περίοδος και ο Μπάρλος ασθενέστερος οικονομικά από Βαρδινογιάννη και Νταϊφά δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε τέτοιους ρυθμούς. Η Ένωση ερχόταν από νίκη στη Κόρινθο με 1-0 και νίκη πρόκριση επί της Παναχαϊκής 4-3 για το κύπελλο, πρόκριση που έδωσε πριμ 60 χιλιάδες δραχμές στους κιτρινόμαυρους παίκτες.
    Με καλή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση επικράτησε 5-2 του Πανιωνίου. Τα γκολ για τον δικέφαλο σημείωσαν Μαύρος (4΄,74΄), Αρδίζογλου (54΄), Μουσούρης (61΄), Bajevic (69΄) ενώ των κυανέρυθρων οι Χανδράκης (20΄), Nunez (64΄). Ο Πανιώνιος ήταν ο εν ενεργεία κυπελλούχος Ελλάδος αφού λίγους μήνες πριν κέρδισε τον τίτλο με αντίπαλο την Α.Ε.Κ. και ο προπονητής της Ένωσης, Hermann Stessl, πριν το παιχνίδι δήλωσε πως η ομάδα του θα προσπαθήσει να πάρει τη ρεβάνς για τον χαμένο εκείνο αγώνα. Εκείνες τις μέρες ακούστηκε πως ο Παναθηναϊκός πρότεινε στον Πανιώνιο 10 εκατομμύρια δραχμές συν τέσσερις παίκτες για την απόκτηση του Νίκου Αναστόπουλου, οι κυανέρυθροι όμως κοστολογούσαν τον επιθετικό στα 20 εκατομμύρια.