• - Βασίλης Παπαδημητρίου (56')
  • - Αύγουστος Σοφιάς

• - Κώστας Ντεμερτζίδης (41')
  • - Γιώργος Πανταζής (56')

• Στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Πανσερραϊκό, για την 13η αγωνιστική. Η Ένωση ήταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Άρη, στους 20 βαθμούς (βαθ.συστ. 2-1-0) σε απόσταση αναπνοής ο Ολυμπιακός με 19 και πιο πίσω Εθνικός με 17, Παναθηναϊκός με 16. Εκείνη την αγωνιστική υπήρχαν δυο αγώνες με ομάδες τις πρώτης πεντάδας, ο Παναθηναϊκός φιλοξενούσε τον Ολυμπιακό και ο Εθνικός τον Άρη. Η Α.Ε.Κ. δεν είχε πρόβλημα απέναντι στις Σέρρες, άλλωστε ο Πανσερραϊκός υποβιβάστηκε εκείνη τη χρονιά και εκτός έδρας κατάφερε να πάρει μόνο μια ισοπαλία, στην έδρα της Παναχαΐκής.
    Το παιχνίδι τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο όπου η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 4-0, με τον Dusan Bajevic να κάνει χατ-τρικ με τρία πέναλτι (20',32',40'), ενώ το άλλο τέρμα σημείωσε ο Θωμάς Μαύρος με σουτ στο 23΄. Στο δεύτερο ημίχρονο το μυαλό των παικτών ήταν μάλλον στο βραδινό ρεβεγιόν για την Πρωτοχρονιά, ωστόσο στο 54΄ ο Bajevic σκόραρε άλλη μια φορά, με σουτ αυτή τη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0. Με τη νίκη αυτή η Α.Ε.Κ. αποχαιρέτησε το 1978 μόνη στη κορυφή, αφού ο Άρης έχασε 2-0 από τον Εθνικό ενώ στο άλλο ντέρμπι ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-2 τον Παναθηναϊκό. Την εβδομάδα πριν τον αγώνα ο Zlatko Cajkovski, ο προπονητής που κατέκτησε το νταμπλ με την Α.Ε.Κ. την προηγούμενη χρονιά, επισκέφτηκε την Αθήνα αφού το Ελβετικό πρωτάθλημα (ήταν προπονητής της Ζυρίχης) είχε μακρά διακοπή λόγω χειμώνα. Ο Cajkovski βρήκε την ευκαιρία και πήγε στο γήπεδο της Φιλαδέλφειας σε προπόνηση όπου είχε συνομιλία με τον Puskas και είδε από κοντά το οικογενειακό διπλό ανάμεσα στους βασικούς και τους αναπληρωματικούς. Για την ιστορία οι βασικοί κέρδισαν 10-2 με τον Bajevic να σημειώνει 5 γκολ, 3 γκολ έβαλε ο Μαύρος και από ένα Αρδίζογλου, Νικολούδης ενώ τα τέρματα των ηττημένων σημείωσαν οι Βιέρα, Κοκκινόπουλος.