Α.Ε.Κ. - Π.Α.Ο.Κ. 2-0 (1-0) - Πρωτάθλημα Α Γύρος 14η αγωνιστική

Κυριακή 30 Δεκεμβρίου 2007 19:00:00 Ο.A.K.A. "Σπύρος Λούης"

• 26 Στέλιος Δελήμπασης
  • 28 Στέφανος Αθανασιάδης (68')
  • 88 Λάμπρος Πεχλιβάνης

• Με τη νίκη αυτή η Α.Ε.Κ. μπήκε πρωτοπόρος στο νέο έτος.
  • Ο Ismael Blanco αφιέρωσε το τέρμα που σημείωσε στον πατέρα του τον οποίο είχε χάσει την 19η Δεκεμβρίου 2007.
  • M.V.P. του αγώνα ψηφίστηκε o Ismael Blanco.
  • Τον Π.Α.Ο.Κ. υποδέχθηκε η Α.Ε.Κ. στο Ο.Α.Κ.Α. για την 14η αγωνιστική. Η Ένωση ήταν πρωτοπόρος +2 από Ολυμπιακό και +3 από Παναθηναϊκό, ο Π.Α.Ο.Κ. πολύ πίσω -10 στην 6η θέση και τον Fernando Santos στον πάγκο. Η Ένωση ωστόσο χωρίς μεγάλη απόδοση κατάφερε να επικρατήσει με 2-0, απόδειξη το πόσο ικανή ήταν εκείνη η ομάδα να παίρνει θετικά αποτελέσματα χωρίς να είναι καλή μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
    Στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ismael Blanco. Ο Αργεντινός επιθετικός αφιέρωσε το γκολ στον πατέρα του που έφυγε από τη ζωή 11 μέρες πριν. Ο Καφές στο 82΄ είχε δοκάρι ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Julio Cezar με σουτ στο 90ο λεπτό, πανηγυρίζοντας με ιδιαίτερο τρόπο αφήνοντας να εννοηθεί πως βρισκόταν πολύ κοντά το τέλος του από την ομάδα. Η βαθμολογία δεν άλλαξε αφού την ίδια αγωνιστική ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Γ.Καραϊσκάκης 2-1 δύσκολα την Ξάνθη και ο Παναθηναϊκός 1-0 στη Θεσσαλονίκη τον Άρη, ωστόσο η Α.Ε.Κ. αποχαιρέτησε το 2007 στην κορυφή.