• - Ιωαννίδης
  • - Κώστας Καλογιάννης
  • - Κοντουλιάς

Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

• Η Α.Ε.Κ. κατακτά το κύπελλο Ελλάδος, για δεύτερη φορά στην ιστορία της, αφού κέρδισε με 2-1 τον Π.Α.Ο.Κ. στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Ο θεσμός διεξήχθη μετά από 6 χρόνια διακοπής και ήταν η 3η διοργάνωση, ενώ για πρώτη φορά μετείχαν ομάδες από ολόκληρη την Ελλάδα. Οι αγώνες ξεκίνησαν τον Οκτώβριο, η Α.Ε.Κ. όμως μαζί με όλους τους ισχυρούς μπήκε τον Φεβρουάριο. Για να φτάσει η Ένωση στον τελικό απέκλεισε στη σειρά Άρη Πειραιώς (7-0), Απόλλων Αθηνών (3-1 στο γήπεδο του Απόλλωνα), ενώ στον ημιτελικό άφησε έξω τον Ολυμπιακό, σε αγώνα που διακόπηκε στο 40΄και ενώ ο δικέφαλος ήταν μπροστά με 2-1, στο γήπεδο “Γ.Καραϊσκάκης”, όταν ο Ράγγος των ερυθρολεύκων αρνήθηκε να αποχωρήσει μετά την αποβολή του, όμως βασική αίτια ήταν η πρωτιά που πήρε η Α.Ε.Κ. στον νότιο όμιλο και πέρασε στον τελικό του πρωταθλήματος αυτή αντι για τον Ολυμπιακό.
    Ο τελικός με τον Π.Α.Ο.Κ. ο οποίος είχε την συμπαράσταση 2000 οπαδών του, υπήρξε σκληρός και οι ασπρόμαυροι με το δυνατό παιχνίδι δυσκόλεψαν την Ένωση. Στο 33΄ο Καλογιάννης άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χατζησταυρίδης σε μια αντεπίθεση ισοφάρισε στο 41΄. Στην επανάληψη το σκληρό παιχνίδι του Π.Α.Ο.Κ. συνεχίστηκε όμως μετά από σύγχυση στην άμυνα του και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα Σωτηριάδη ο Μανέττας έδωσε τη νίκη και το τρόπαιο στην Α.Ε.Κ. στο 73ο λεπτό. Μια εβδομάδα μετά τον αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ. η Ένωση είχε να αντιμετωπίσει άλλη μια ομάδα της Θεσσαλονίκης. Η πρώτη του νοτίου ομίλου Α.Ε.Κ. θα αντιμετώπιζε τον Ηρακλή, πρωτοπόρο βορείου ομίλου, σε διπλό τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ελλάδος. Οι κιτρινόμαυροι με δυο νίκες επικράτησαν του γηραιού και η Α.Ε.Κ. έγινε η πρώτη Ελληνική ομάδα που κατέκτησε το νταμπλ. Η Α.Ε.Κ. εκείνη τη περίοδο έπαιζε θαυμάσιο ποδόσφαιρο και ο πόλεμος αργότερα δεν άφησε περιθώριο στην Ένωση να κατακτήσει και άλλους τίτλους, μάλιστα απέκτησε το προσωνύμιο “Βούντερ τίμ“. Βούντερ τιμ αποκαλούσαν την εθνική Αυστρίας που εκείνη την εποχή έπαιζε περίτεχνο ποδόσφαιρο σκορπώντας κάθε αντίπαλο που βρισκόταν μπροστά της και αργότερα οι ναζί ανάγκασαν τους παίκτες της να αγωνιστούν στην εθνική Γερμανίας.