• 9 Κώστας Λαγωνίδης
  • 10 Magdy Tolba
  • 11 Μιχάλης Λεοντιάδης

• - Γιάννης Αναστασιάδης (70')

• Για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Π.Α.Ο.Κ. στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Ο Π.Α.Ο.Κ. την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε τον Παναθηναϊκό 2-1 και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα, με 27 βαθμούς. Μεσοβδόμαδα όμως αποκλείστηκε στο κύπελλο από τον Ολυμπιακό αφού έχασε 1-0 στο Φάληρο στην κανονική διάρκεια και 5-3 στα πέναλτι, ωστόσο ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν πολύ καλύτερος των ερυθρολεύκων αλλά άτυχος, έχοντας μάλιστα και δυο δοκάρια. Η Α.Ε.Κ. την προηγούμενη αγωνιστική άφησε βαθμό στη Καλαμαριά, ήρθε ισόπαλη 0-0 και ήταν δεύτερη στη βαθμολογία, μαζί με τον Ολυμπιακό, στους 26 βαθμούς. Μεσοβδόμαδα δεν είχε αγώνα κυπέλλου, αφού αποκλείστηκε στον προηγούμενο γύρο, έτσι η ομάδα ταξίδεψε στη Σμύρνη αντιμετώπισε την Galatasaray σε φιλική αναμέτρηση και έχασε 3-2 με δυο γκολ του Batista. Μπροστά σε 30000 κόσμο η Ένωση ήταν ανώτερη, απέναντι σε έναν σκληροτράχηλο Π.Α.Ο.Κ. αλλά και έναν επιπλέον αντίπαλο, τον διαιτητή Γερμανάκο που έκανε ότι μπορούσε για να κάνει δύσκολη τη ζωή των κιτρινόμαυρων.
    Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά, με γκολ από τα αποδυτήρια του Daniel Batista, μόλις δεύτερο λεπτό. Ο Π.Α.Ο.Κ. όμως πολύ γρήγορα ισοφάρισε με δυνατό σουτ του Μητσιμπόνα στο 11΄. Ο αγώνας εξελισσόταν με τις δυο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες, μέχρι το 84΄ που η Α.Ε.Κ. κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Ο Okonski, που αναλάμβανε όλες τις εκτελέσεις, είχε αντικατασταθεί δυο λεπτά νωρίτερα, έτσι το φάουλ χτύπησε ο Toni Savevski και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκιτσιούδη, κάνοντας το 2-1 που ήταν τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού μια κοκορομαχία του Γιώργου Πεππέ με τον Λεοντιάδη, δημιούργησε μια σύρραξη μεταξύ παικτών, προπονητών και παραγόντων με αποτέλεσμα ο αμυντικός της Α.Ε.Κ. να δει την κόκκινη κάρτα. Ο πρόεδρος της Α.Ε.Κ. Στράτος Γιδόπουλος, αλλά και όλη η ομάδα είχαν παράπονα από τον διαιτητή Γερμανάκο και έβλεπαν να πραγματοποιούνται οι φήμες, που ήθελαν ΕΠΟ, διαιτητές και κράτος να μην της επιτρέπουν να πάρει το πρωτάθλημα. Δυο μέρες πριν τον αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ. η U.E.F.A. δεν έκανε αποδεκτή την έφεση της Α.Ε.Κ. για τα επεισόδια με την Marseille, παρά την μεγάλη αισιοδοξία αλλά και τη συμπαράσταση του διαιτητή του αγώνα. Η τιμωρία ενός χρόνου αποκλεισμού, από Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, οριστικοποιήθηκε και αν η Α.Ε.Κ. κατακτούσε το πρωτάθλημα η Ελλάδα δεν θα είχε εκπρόσωπο στο κύπελλο πρωταθλητριών, αφού οι τότε κανονισμοί δεν προέβλεπαν αντικατάσταση, οπότε μπροστά στον κίνδυνο αυτόν ο τίτλος κατέληξε στον Παναθηναϊκό του Βαρδινογιάννη, με βοήθεια διαιτησίας, Ε.Π.Ο. πολιτείας αλλά και του σκανδάλου Κιάπε που ποτέ δεν εξιχνιάστηκε. Η Ένωση γκρέμισε τον Π.Α.Ο.Κ. από την κορυφή και με 28 βαθμούς αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση, μαζί με τον Ολυμπιακό που την ίδια ώρα ζορίστηκε για να κερδίσει τον Πανσερραϊκό στο Φάληρο με 2-1.