• 9 Reinier Van De Kerkhof
  • 10 Antal Nagy
  • 11 Jan Jeuring

• 12 Jan Streuer (46')

• Πρώτος αγώνας της Α.Ε.Κ. στο Κύπελλο Εκθέσεων το οποία ήταν ο προπομπός του Κυπέλλου UEFA το οποίο ξεκίνησε έναν χρόνο αργότερα.
  • H A.E.K. υποδέχτηκε την Ολλανδική Twente, στο γήπεδο “Γ.Καραϊσκάκης”, για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Εκθέσεων που στην συνέχεια ονομάστηκε Κύπελλο UEFA. Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας δεν ήταν κατάλληλος για να φιλοξενήσει αγώνες, ο δικέφαλος αναγκάστηκε να αναζητήσει έδρα, το γήπεδο του Φαλήρου κρίθηκε το καταλληλότερο, άλλωστε ο Ολυμπιακός δεν είχε Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις εκείνη την περίοδο.
    Η Ένωση έδωσε και δυο φιλικά, με Εθνικό και Βύζαντα Μεγάρων, στο Καραϊσκάκης ώστε να προετοιμαστεί κατάλληλα η ομάδα. Υπήρξε όμως και άλλο ένα πρόβλημα για την Α.Ε.Κ. και για τους διεθνείς παίκτες της. Εκείνη την περίοδο έκανε προετοιμασία η Εθνική για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού κυπέλλου 1972. Την προετοιμασία όριζε ο Ομοσπονδιακός προπονητής, περίπου τέτοιες εποχές, και η Εθνική είτε έδινε φιλικούς αγώνες είτε απλή προπόνηση. Οι διεθνής παίκτες δεν προπονήθηκαν μαζί με τους άλλους παίκτες της Α.Ε.Κ. με την άδεια του προπονητή, Λάκη Πετρόπουλου, ενσωματώθηκαν τελευταία στιγμή με την υπόλοιπη αποστολή. Η Twente, του τερματοφύλακα Schrijvers αλλά και των αδελφών Van De Kerkhof, είχε ήδη δυο επίσημα παιχνίδια στα πόδια της, με Volendam και Telstar για το πρωτάθλημα. Οι Ολλανδοί είχαν φτάσει μέχρι τα προημιτελικά του UEFA εκείνη τη χρονιά, και αποκλείστηκαν στην παράταση από την Juventus. Για να φτάσει η Twente μέχρι τους “8” έπρεπε πρώτα να περάσει την Ένωση. Στο Φάληρο, μπροστά σε 30000 κόσμο, η Α.Ε.Κ. γνώρισε την ήττα με 1-0, μετά από λάθος του Κωνσταντινίδη και γκολ του Van De Kerkhof στο 12ο λεπτό. Οι Ολλανδοί ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων έσωσε σε δυο περιπτώσεις την Α.Ε.Κ.. Στην επανάληψη η Ένωση ανέβηκε, έχασε κάποιες ευκαιρίες, είχε ένα δοκάρι με τον Πομώνη και ενα ακυρωμένο γκολ του Παπαϊωάννου, το σκορ όμως παρέμεινε 0-1 και έκανε τη ρεβάνς δύσκολη, άλλωστε η Twente ήταν το φαβορί.