• - Carlos Rojas
  • - Παναγιώτης Λαλούσης (75')

• - Μπάμπης Σταυρόπουλος (75')
  • - Φραγκίσκος Μαρτίνος (75')

• Η Α.Ε.Κ. έπαιζε στο ξερό γήπεδο του Αιγάλεω, αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Ένωση με νέο προπονητή τον Ferenc Puskas και βοηθό τον Ανδρέα Σταματιάδη, ο οποίος εκείνη τη μέρα βρισκόταν στη Πορτογαλία για να παρακολουθήσει την αντίπαλο της Α.Ε.Κ. στο κύπελλο Πρωταθλητριών, Porto, που αντιμετώπισε και κέρδισε 1-0 την Benfica στο μεγάλο ντέρμπι. Ο Μαγυάρος προπονητής στερήθηκε τις υπηρεσίες των Παπαϊωάννου, Αρδίζογλου λόγω τραυματισμού και του Milton Viera λόγω τιμωρίας καρτών.
    Ο δικέφαλος όμως ήταν υπερπλήρης παρά τις απουσίες του, σε αυτόν τον αγώνα έκανε το επίσημο ντεμπούτο του, με τη φανέλα της Α.Ε.Κ., ο “στρατηγός” του Ελληνικού ποδοσφαίρου, Μίμης Δομάζος, που φόρεσε τα κιτρινόμαυρα, αλλάζοντας στρατόπεδο μετά από 19 χρόνια όπου αγωνίζονταν στον Παναθηναϊκό. Το Αιγάλεω ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, όμως άντεξε μέχρι το 20ο λεπτό, όπου η Α.Ε.Κ. πήρε τα ηνία του αγώνα. Με ηγέτη τον Δομάζο οι κιτρινόμαυροι επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο 48ο λεπτό ο Θωμάς Μαύρος άνοιξε το σκορ με σουτ ύστερα από πάσα του “στρατηγού”, ενώ ο Dusan Bajevic διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κεφαλιά στο 67ο λεπτό, μετά από σέντρα του Τάσου. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο Δομάζος αποθεώθηκε από την κιτρινόμαυρη εξέδρα και δήλωσε πως έρχονται μεγάλες μέρες για την Α.Ε.Κ.