Τέλος 1ου ημιχ.
  • Αρχή 2ου ημιχ.
  • 90'
    Τέλος 2ου ημιχ.
  • Στο 38' τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Κ. Σεραφείδης και την θέση του στην εστία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου την πήρε ο Σοφιανίδης.
  • Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπιζε τον Άρη, στη Θεσσαλονίκη, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος 0-0. Όμως στο 38ο λεπτό του αγώνα ο τερματοφύλακας της Ένωσης, Στέλιος Σεραφείδης, ένιωσε ενοχλήσεις μετά από χτύπημα με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνεχίσει προς το παρόν. Στα επίσημα παιχνίδια ο κανονισμός δεν προέβλεπε αλλαγές τότε και ο δικέφαλος έπρεπε να συνέχιζε με 10 παίκτες και κάποιον τερματοφύλακα από τους παίκτες που ήταν στην ενδεκάδα. Έτσι το έργο αυτό ανέλαβε ο αμυντικός της Α.Ε.Κ. Αλέκος Σοφιανίδης που κάθισε κάτω από τα δοκάρια στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αφού το δεύτερο κατάφερε να συνεχίσει ο Σεραφείδης. Ο Σοφιανίδης αποκτήθηκε από την Α.Ε.Κ. σαν επιθετικός από την Besiktas (ήταν γεννημένος στην Κωνσταντινούπολη), τρία χρόνια πριν, το 1958, η Besiktas αντιμετώπισε στο Bernabeu την Real Madrid, στη φάση των "16" του κυπέλλου Πρωταθλητριών σημερινό Champions League. Στον αγώνα εκείνο και πάλι ο Σοφιανίδης αναγκάστηκε να καθίσει κάτω από τα δοκάρια τα δέκα τελευταία λεπτά του αγώνα, αφού είχε τραυματιστεί ο Τούρκος τερματοφύλακας Varol Urkmez, ο Αλέκος μάλιστα δέχθηκε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (τελικό 2-0) στο 90ο λεπτό από τον μεγάλο Γάλλο ποδοσφαιριστή Raymond Kopa.