• - Zoran Antonijevic
  • - Βασίλης Χατζηπαναγής
  • - Μανώλης Τουμπόγλου

• - Πανταζής (78')

• Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο στάδιο. Η Α.Ε.Κ. ήταν πρωτοπόρος με 33 βαθμούς, στο +3 από τον δεύτερο Π.Α.Ο.Κ. Η Ένωση ήταν αήττητη στο πρωτάθλημα και όδευε προς την κατάκτηση του τίτλου, τον οποίο τελικά έχασε από τον Π.Α.Ο.Κ. όταν ο δικέφαλος έχασε κρίσιμους αγώνες μετέπειτα. Ο γηραιός ήταν 7ος στη βαθμολογία και την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα 2-0 στο “Γ.Καραϊσκάκης” από τον Ολυμπιακό, σε αγώνα που θα μπορούσε να κερδίσει αφού οι επιθετικοί του έχασαν μοναδικές ευκαιρίες, Ο Ηρακλής είχε στις τάξεις του τον Βασίλη Χατζηπαναγή, στη πρώτη του χρονιά με τα γαλανόλευκα, τον οποίο απέκτησε τον Δεκέμβριο από την Pakhtakor. Στο τέλος της σαιζόν ο Ηρακλής κατέκτησε το κύπελλο, αφού κέρδισε στη Φιλαδέλφεια τον Ολυμπιακό στα πέναλτι.
    Το Καυτατζόγλειο ήταν κατάμεστο (29.333 εισιτήρια), λέγεται μάλιστα πως τον Ηρακλή ενίσχυσαν και οπαδοί του Π.Α.Ο.Κ. που την ίδια ώρα αντιμετώπιζε τον Πιερικό στη γειτονική Κατερίνη. Οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ, τελικά η Ένωση με τέρμα του Γιώργου Δέδε στο 52΄ πήρε τη νίκη, ο δικέφαλος είχε και ένα δοκάρι στα πρώτα λεπτά με τον Τάσο. Στο 62ο λεπτό ο Fadrhonc αναγκάστηκε να αλλάξει τερματοφύλακα, αφού ο Σιδηρόπουλος χτύπησε σε μια σύγκρουση με τον Γκέσιο. Η κατάσταση στη κορυφή της βαθμολογίας δεν άλλαξε, η Α.Ε.Κ. έμεινε πρώτη με 35 βαθμούς και από κοντά ο Π.Α.Ο.Κ. που νίκησε τελικά στη Κατερίνη με 2-1.

Το κείμενο αναρτήθηκε από το "Χρονοντούλαπο της ΑΕΚ"