• - Τάκης Παπαδημητρίου
  • - Αντώνης Αντωνιάδης
  • - Σάκης Κουβάς (75')

• - Γιώργος Δεληγιάννης (75')

• Στο λασπωμένο γήπεδο της Λεωφόρου ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός συνάντησε την Α.Ε.Κ. για το ντέρμπι της 22η αγωνιστικής. Οι πράσινοι ήταν στην πρώτη θέση με 55 βαθμούς (βαθμ.συστ 3-2-1) και η Ένωση στη τρίτη με 50, δεύτερος ο Ολυμπιακός είχε 52 βαθμούς. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο μέσα ενώ πλήθος κόσμου βρισκόταν και απ΄εξω από αυτό παρά την κακοκαιρία.
    Η Α.Ε.Κ. κέρδισε αυτό το παιχνίδι 2-1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Μίμη Δομάζο στο 15ο λεπτό που εκμεταλλεύτηκε τη λάσπη όταν κόλλησε η μπάλα σε γύρισμα του Τόσκα και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Κ. ήταν ποιο ενθουσιώδης και με κεφαλιά του Σπύρου Πομώνη ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, ενώ πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κώστα Νικολαΐδη στο 79ο λεπτό, μετά από χέρι του Τότη Φυλακούρη. Αυτή ήταν η μοναδική εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού εκείνη τη χρονιά, αφού κέρδισε όλους τους υπόλοιπους αγώνες στη Λεωφόρο και τελικά κατέκτησε και το πρωτάθλημα εκείνο. Η Α.Ε.Κ. μάλιστα είχε κερδίσει και τον αγώνα στη Φιλαδέλφεια 2-1. Μετά από αυτή τη νίκη το ενδιαφέρον στη κορυφή φούντωσε αφού η Α.Ε.Κ. μείωσε στους 3 βαθμούς την απόσταση από τον Παναθηναϊκό με δεύτερο πάντα τον Ολυμπιακό στο -2, που την ίδια ώρα ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος Άρης μπήκε και αυτός στη διεκδίκηση του τίτλου μαζί με τον Π.Α.Ο.Κ. που οι δυο τους είχαν απόσταση -4 βαθμών από τον πρωτοπόρο.