- Διαλετής Στέφανος
  • Αρχή παράτασης
  • Αρχή 2ου ημιχ. της παράτασης
  • 109'

Ο τελικός αρχικά είχε οριστεί να διεξαχθεί στις 19 Ιουνίου 1949, στο ίδιο γήπεδο, με διαιτητή τον κ. Ιωαννίδη (συνδέσμου Θεσσαλονίκης). Το εναρκτήριο λάκτισμα δόθηκε στις 6 μ.μ., ωστόσο ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Διακόπηκε οριστικά στο 109' της παράτασης λόγω σκότους και αποφασίστηκε να επαναληφθεί από την αρχή δύο εβδομάδες αργότερα. Το σκορ την ώρα της ματαίωσης του αγώνα ήταν 0-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ έπαιζε με 10 παίκτες από το 2ο λεπτό μέχρι τη λήξη του α' ημιχρόνου και με 9 παίκτες σχεδόν στον υπόλοιπο αγώνα, λόγω τραυματισμών παικτών της. Συγκεκριμένα, στο 2' ο Ξενοφώντας Μαρκόπουλος δέχτηκε στο κεφάλι την μπάλα από ισχυρό σουτ του Σταφυλίδη και αποχώρησε έχοντας υποστεί διάσειση. Στο 21' ο Γιώργος Σίμος δέχτηκε χτύπημα στο γόνατο. Συνέχισε χωλαίνοντας μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά μετά την ανάπαυλα δεν μπόρεσε να επιστρέψει, παρά μόνο για μερικά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, κυρίως για να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του. Ο τραυματισμός του αποδείχτηκε τόσο σοβαρός, ώστε ο πολύπειρος "Μάγειρας" αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την ενεργό δράση.

Για την ιστορία, οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Βιτάλης, Σταφυλίδης, Κυριαζόπουλος, Χιονίδης, Νικολόπουλος, Νικολαΐδης, Διαλετής, Παπαντωνίου, Πετσανάς, Σίμος, Φυλακτός

ΑΕΚ: Ταβλάς, Παραγυιός, Αρβανίτης, Σίμος, Τζανετής, Πούλης, Λαζαρίδης, Μαρκόπουλος, Εμμανουηλίδης, Μαρόπουλος, Κουντούρης