• - Νίκος Αναστόπουλος
  • - Γιάννης Παθιακάκης
  • - Κώστας Βαλλίδης

• - Βασίλης Μωραϊτέλης (46')

• Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε τον Πανιώνιο, στο γήπεδο “Γ.Καραϊσκάκης”, για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Οι υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα είχαν τελειώσει μια εβδομάδα πριν. Η Α.Ε.Κ. είχε τερματίσει στην πρώτη θέση, ισόβαθμη με τον Ολυμπιακό, εκκρεμούσε ο αγώνας μπαράζ που θα έκρινε τον πρωταθλητή. Αρκετά γεγονότα έγιναν την εβδομάδα που πέρασε για την Α.Ε.Κ. ώστε να μην είναι συγκεντρωμένη στον τελικό. Ο αγώνας μπαράζ ήταν στον αέρα, αφού τη μια μέρα ο Ολυμπιακός έλεγε ότι δεν θα κατέβει ενώ την άλλη ότι θα παίξει. Το πρωτάθλημα κινδύνεψε με ακύρωση για τις υποθέσεις δωροδοκίας του Ολυμπιακού με Ρόδο και Γιάννενα, ενώ ήθελαν να μπλέξουν Α.Ε.Κ. Π.Α.Ο.Κ. και Παναχαΐκή για την ίδια αιτία.
    Στον τελικό η Α.Ε.Κ. άνοιξε πολύ γρήγορα το σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Κύπριο Τάσο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του δικεφάλου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση δεν βγήκε πoτέ στον αγωνιστικό χώρο. Λίγο τα γεγονότα και η αμφιβολία για τη διεξαγωγή του μπαράζ, η κούραση από την υπερπροσπάθεια του πρωταθλήματος, το γρήγορο γκολ που φάνηκε να σιγουρεύει τους κιτρινόμαυρους παίκτες, ήταν τα αίτια που ο φρέσκος Πανιώνιος έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Στο 51΄ ο Αναστόπουλος ισοφάρισε και στο 67΄, ο Noni Lima έδωσε το προβάδισμα με 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ένας ΑΕΚτζης ο Γιάννης Παθιακάκης, που διετέλεσε αργότερα προπονητής της Ένωσης, έκανε το 3-1 στο 84ο λεπτό. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος του Πανιωνίου που έφτασε μέχρι τον τελικό αποκλείοντας τον Άρη με ανατροπή, είχε χάσει στη Θεσσαλονίκη 5-2, κερδίζοντας τον 5-1 στη Νέα Σμύρνη, ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε τον Ολυμπιακό με νίκη 2-1 και ήττα στο Φάληρο 3-2. Η Α.Ε.Κ. έφτασε εύκολα στον τελικό περνώντας τα εμπόδια της Καβάλας, της Προοδευτικής, του Αχαρναϊκού, της Αναγέννησης Επανωμής και της Παναχαϊκης. Κάποιοι παράγοντες θέλησαν να δημιουργήσουν θέμα σχετικά με την απονομή των μεταλλίων. Ο κανονισμός προέβλεπε δυο αγώνες τιμωρίας σε όποιον παίκτη περιφρονήσει τον θεσμό, έτσι αναφέρθηκε πως Μαύρος και Bajevic δεν πήραν τα μετάλλια τους και έπρεπε να μην αγωνιστούν με τους ερυθρόλευκους, στο μπαράζ, θέμα για την Ε.Π.Ο. δεν υπήρξε, αφού δεν αποδείχθηκε τίποτα, ενώ η διοίκηση της Α.Ε.Κ. δήλωσε πως οι δυο ποδοσφαιριστές έβγαλαν φωτογραφία με τα μετάλλια τους.