• 72'
    9 Δαούτης Τάκης
  • 84'
    7 Μητώσης Νίκος

Το ματς Προοδευτική-ΑΕΚ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 1960-1961 διεξήχθη αρχικά στις 18/2/1961. Στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης με το σκορ στο 1-1 (προηγήθηκε ο Δικέφαλος με απευθείας φάουλ του Νεστορίδη, ισοφάρισε η Προοδευτική με τον Μπέση), η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Γκούβα. Το σουτ του Ενωσίτη επιθετικού ήταν τόσο δυνατό που η μπάλα, βρίσκοντας στην υποστηρικτή δοκό, στην εσωτερική δεξιά γωνία του τέρματος, επέστρεψε εντός περιοχής. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής Μπακιρτζής να μην αντιληφθεί την επίτευξη του γκολ και να διατάξει συνέχιση του παιχνιδιού, παρά την αντίθετη υπόδειξη του επόπτη Βελισαρίου και την επιβεβαίωση του τέρματος από τον παρατηρητή Σαβαρή. Το ματς έληξε εντέλει ισόπαλο εν μέσω διαμαρτυριών των παικτών της ΑΕΚ. Ακολούθως η διοίκηση των κιτρινόμαυρων κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, ως είχε το δικαίωμα και κυρίως ως όφειλε απέναντι σε μια τέτοια καταφανή αλλοίωση αποτελέσματος. Η αρμόδια επιτροπή διαιτησίας δικαίωσε την Ένωση, τιμώρησε με ένα χρόνο αποκλεισμό το διαιτητή Μπακιρτζή για την ανεπάρκειά του και όρισε επανάληψη του ματς από την αρχή, σε τέτοιο χρονικό σημείο όμως (μεταξύ 28ης και 29ης αγωνιστικής) που η όποια έκβασή του άφηνε αδιάφορη την Ένωση, αφού είχε ήδη τεθεί εκτός διεκδίκησης του τίτλου.