• 9 Sandro Vasconcelos De Souza
  • 10 Μάκης Τζάτζος

• - Γιώργος Μαρινάκης (46')
  • - Αχιλλέας Αδαμόπουλος (82')

Ο δικέφαλος ταξίδευε στην επικίνδυνη έδρα της Ξάνθης για την 30η αγωνιστική. Η Ένωση ήταν 4 βαθμούς πίσω από, τον πρωτοπόρο, Παναθηναϊκό και ήθελε οπωσδήποτε νίκη για τονώσει την ψυχολογία της, αλλά και να διατηρήσει την διαφορά με τους πράσινους, αφού την επόμενη αγωνιστική ήταν το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Από την άλλη, η ακριτική ομάδα ήταν μια θέση πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού, αυτή ήταν η πρώτη χρονιά της Ξάνθης στη μεγάλη κατηγορία. Από το παλιό γήπεδο της θρακικής ομάδας, εκείνη τη χρονιά, δεν πέρασε ο Παναθηναϊκός, ήρθε ισόπαλος 0-0, αλλά ούτε και ο Ολυμπιακός που γνώρισε τη συντριβή με 4-1.
Η Α.Ε.Κ. έπαιξε καλό ποδόσφαιρο εκείνη τη σαιζόν, τα επεισόδια όμως στον Ευρωπαϊκό αγώνα με τη Marseille, με αποτέλεσμα τη τιμωρία ενός χρόνου αποκλεισμού, αλλά και το σκάνδαλο με την υπόθεση Κιάπε, επηρέασαν την ομάδα. Μάλιστα υπήρχε η έντονη παραφιλολογία που έλεγε πως η Α.Ε.Κ. δεν κατέκτησε εκείνο το πρωτάθλημα, εξαιτίας της τιμωρίας αυτής από την U.E.F.A. Σε περίπτωση που ο τίτλος πήγαινε στη Νέα Φιλαδέλφεια, η Ελλάδα θα έμενε στο κύπελλο πρωταθλητριών χωρίς εκπρόσωπο τη νέα χρονιά, αφού δεν προβλέπονταν αντικατάσταση του πρωταθλητή όπως συνέβαινε στο κύπελλο U.E.F.A. Έτσι εκείνη την περίοδο διαιτησία, Ε.Π.Ο. και κρατικός μηχανισμός φρόντισαν να στέψουν πρωταθλητή τον Παναθηναϊκό. Η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στην ακριτική πόλη με πολλές απουσίες και αγωνίστηκε σε ένα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο.
Ο Bajevic για να συμπληρώσει 16αδα αναγκάστηκε να πάρει μαζί του και τους ημιεπαγγελματίες Παναγιώτη Παγκράτη, Βασίλη Παπακωστούλη και Σπύρο Γκούμα, οι δυο πρώτοι μάλιστα μπήκαν ως αλλαγή. Ο καιρός δεν ήταν καλός και ο αγωνιστικός χώρος ήταν λασπωμένος, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο της προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Η Α.Ε.Κ. πίεσε από την αρχή έχασε δυο ευκαιρίες με τον Batista και στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από πάσα του Okonski ο Λάμπρος Γεωργιάδης με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 30΄ κέρδισαν πέναλτι, ο Αντώνης Μήνου απέκρουσε την εκτέλεση του Χαλκίδη, η μπάλα βρήκε και το δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς για να κρατήσουν το σκορ, το παιχνίδι παίχτηκε στο κέντρο, η Ξάνθη είχε μόνο μια ευκαιρία με τον Marcelo, σε ένα γέμισμα έκανε το μακρινό σουτ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Η ένωση με τη νίκη σιγούρευε την έξοδο στην Ευρώπη, για να εκτίσει την ποινή της, ενώ πήγαινε και για νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ώστε να μειώσει τη διαφορά. Τις μέρες εκείνες ακούστηκαν και οι πρώτοι μεταγραφικοί στόχοι της Α.Ε.Κ., Βασίλης Καραπιάλης από Λάρισα και Μπάμπης Μουστακίδης του Άρη, ενώ υπήρχε φήμη ότι ο Γιδόπουλος συναντήθηκε και συμφώνησε με τον Κώστα Κολομητρούση της Α.Ε.Λ. Τελικά κανένας από αυτούς δεν ντύθηκε στα κιτρινόμαυρα, ήταν το φτωχό καλοκαίρι των μεταγραφών, σπουδαιότερη αυτή του Βάϊου Καραγιάννη από την Αναγέννηση Καρδίτσας, αφού η κάνουλα του Γιδόπουλου είχε κλείσει και ο Ζαφειρόπουλος απλά ήταν ο μεγαλομέτοχος.