• - Γιώργος Παπαμιχαήλ (69')
  • - Δημήτρης Κόκκορης

• - Γιώργος Στολίγκας (69')
  • - Γιώργος Μπιτζίδης (69')

• Η Α.Ε.Κ. φιλοξένησε τον Άρη, στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν στην 8η θέση, την πρώτη αγωνιστική κέρδισε μέσα στο Αιγάλεω 2-0 και τις επόμενες τέσσερις δεν πέτυχε ούτε ένα γκολ φέρνοντας τρεις λευκές ισοπαλίες με Παναθηναϊκό, Ηρακλή, Ατρόμητο εντός και ήττα εκτός έδρας με τον Εθνικό 2-0. Η Α.Ε.Κ. ερχόταν από τον αγώνα με τη Liverpool, τέσσερις μέρες πριν στο Anfield εκεί που στο δεύτερο ημίχρονο ταρακούνησε τους Άγγλους ωστόσο ηττήθηκε 3-0. Στο πρωτάθλημα η Ένωση δεν τα πήγαινε και τόσο καλά, είχε τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με Καλαμάτα, Ολυμπιακό Βόλου εκτός και Πανιώνιο εντός ενώ έκανε δυο νίκες τις δυο πρώτες αγωνιστικές, 1-0 στην Καβάλα και 2-1 στην Αθήνα τον Πανσερραϊκό. Στη κατάμεστη Φιλαδέλφεια παρότι ο αγώνας μεταδόθηκε και από την ΕΙΡΤ, πρόγονος της σημερινής ΕΡΤ.
    Η Α.Ε.Κ. στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε, πάλι, μέτρια συνηθισμένο φαινόμενο στους αγώνες της τότε. Ο Άρης, που δεν έδειξε τίποτα, σε μια αντεπίθεση άνοιξε το σκορ με τον Κόκκορη στο 41΄. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν ποιο ζωηρά στο γήπεδο. Στο 50ο λεπτό ο Μίμης Παπαϊωάννου ισοφάρισε, ο Γιάννης Δανδέλλης έδωσε το προβάδισμα στο 60΄ για την Α.Ε.Κ. και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μπάμπης Ψιμόγιαννος στο 68΄. Εκείνες τις μέρες η Α.Ε.Κ. πέτυχε μεγάλη μεταγραφική νίκη, αφού πήρε μέσα από τα χέρια του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού τον Διονύση Τσάμη, που αγωνιζόταν στον Παναιτωλικό. Ο Τσάμης ωστόσο λόγω γραφειοκρατίας αγωνίστηκε την επόμενη σαιζόν.