Πέμπτη 28 Ιουλίου 1994 14:00:00
  • 3 - 1

3 - 0

Αγωνίστηκαν οι: Καραγιάννης Βασ. , Κωστένογλου(55' Αγορογιάννης), Κασάπης(46' Καραγιάννης Βαι), Μανωλάς(55' Κούτουλας), Sabanadzovic(46' Σταματής), Παπαδόπουλος(55' Βλάχος), Σαραβάκος(46' Ketsbaia), Savevski(55' Καραλάγας), Δημητριάδης(46' Μιρτσέκης), Τσιάρτας(55' Κοπιτσής), Κωστής(55' Μπορμπόκης).

Ο Κωστής στο 9' έκανε το 1-0 και ο Δημητριάδης στο 31' το 2-0, ενώ ο Κωστής πάλι στο 35' το 3-0. Στο 16' ο Δημητριάδης έχασε πέναλτυ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της CSKA

Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε την CSKA Sofia, στο γήπεδο Ν.Γκούμας, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Η πρωταθλήτρια μόλις μια εβδομάδα πριν είχε μάθει τον αντίπαλο της στα προκριματικά του Champions league, ωστόσο το όνομα της Rangers έδειχνε να μην τρομοκρατεί την ομάδα, παρότι οι Σκωτσέζοι θεωρούνταν η Milan του βορρά για τα πολλά δισεκατομμύρια που ξόδευε σε μεταγραφές. Η ένωση είχε επιστρέψει από το Μόναχο που έκανε την προετοιμασία της και 3 μέρες πριν τον αγώνα, με την CSKA Sofia, είχε δώσει φιλικό αγώνα με την Ανόρθωση, στη Κύπρο, κερδίζοντας την 4-2, μάλιστα έχανε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0. Μπροστά σε 20000 κόσμο, παρά τη ζέστη και την άδεια λόγω διακοπών Αθήνα, ο Χρήστος Κωστής, ο Δημήτρης Σαραβάκος, ο Νίκος Κωστένογλου, ο Νίκος Μιρτσέκης αλλά και ο Temur Ketsbaia έκαναν το ντεμπούτο τους μπροστά στον κιτρινόμαυρο λαό και το γήπεδο της ΑΕΚ. Η ένωση μάγεψε με την απόδοση της κάνοντας ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο. Στο 8ο μόλις λεπτό ο Κωστής άνοιξε το σκορ, μετά από πάσα του Savevski γνωρίζοντας την αποθέωση των φιλάθλων. Στο 16΄ο Βασίλης Δημητριάδης έχασε πέναλτι, μπλόκαρε τη μπάλα ο Βούλγαρος τερματοφύλακας, συνεχίζοντας την γκίνια που είχε από την προηγούμενη σαιζόν στο πρωτάθλημα. Στο 31΄ομως ο “Βασιλομπίλαρος” έκανε το 2-0 και 4 λεπτά αργότερα μετά από πάσα του Βασίλη Τσάρτα ο Κωστής πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και 3ο για τον δικέφαλο. Οι πολλές αλλαγές του Bajevic στην επανάληψη έριξαν την απόδοση της ομάδας. Ο Μιρτσέκης πέτυχε ένα γκολ στο 65΄ που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στο 73΄ ο Koilov ευστόχησε στο πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.