• 68'
    2 Rod Thomas
  • 90'
    Τέλος 2ου ημιχ.
  • Η Α.Ε.Κ. υποδέχτηκε την Derby County στη Νέα Φιλαδέλφεια, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των “32” του κυπέλλου UEFA. Η Derby δυο χρόνια πριν είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Αγγλίας. Στον πρώτο γύρο του UEFA είχε κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ιρλανδική Finn Harps, προκρίθηκε  πετυχαίνοντας συνολικά 16 τέρματα στους δυο αγώνες. Η County εκείνα τα χρόνια βρίσκονταν στην ελίτ της Premier League, τέσσερις μέρες πριν έρθει στην Αθήνα είχε κερδίσει την Tottenham 8-2 για το πρωτάθλημα και για το λόγο αυτό η αποστολή της έφτασε στο Ελληνικό με υπεροψία, αφού ήταν σίγουροι για τη νίκη και την πρόκριση. Η Α.Ε.Κ. είχε αποκλείσει την ισχυρότατη Dynamo Moscow. Στο πρωτάθλημα η Ένωση είχε ξεκινήσει ιδανικά με δυο νίκες, 2-0 τον Πανιώνιο στη Φιλαδέλφεια και 3-0 μέσα στην Καστοριά την τοπική ομάδα, τρεις μέρες πριν τον αγώνα με τους Βρετανούς.
    Στη κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια ο δικέφαλος τιμώρησε την υπεροψία των Άγγλων. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν πλήρως και το τελικό 2-0 τους αδικεί, αφού θα μπορούσαν να πετύχουν τέσσερα τέρματα ακόμη. Στο 65΄ ο Walter Wagner με σουτ άνοιξε το σκορ και στο 67΄ έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Thomas. Στο 5ο λεπτό ο Νικολούδης έκανε δυνατό σουτ και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 56ο λεπτό με φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο διαιτητής όμως έδωσε επανάληψη. Ο Wagner και ο Μαύρος έχασαν μεγάλες ευκαιρίες ενώ ο Παπαϊωάννου ήταν επηρεασμένος από τραυματισμό και δεν απέδωσε. Η μεγάλη  νίκη πανηγυρίστηκε έξαλα σε όλη την Ελλάδα, ενώ η ομάδα δέχθηκε αρκετά συγχαρητήρια τηλεγραφήματα. Ο Λουκάς Μπάρλος μετά τη λήξη του αγώνα είχε κατέβει στα αποδυτήρια για να συγχαρεί από κοντά τους παίκτες της Α.Ε.Κ.