• 11 James Leighton

• 12 Tony Macken (46')
  • 14 Jeff Bourne (69')

• Πρώτη εκτός έδρας νίκη της Α.Ε.Κ. στο Κύπελλο U.E.F.A.
  • Στην Αγγλία και στο στάδιο “Baseball Ground” βρέθηκε η Α.Ε.Κ., για να αντιμετωπίσει την Derby County στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των “32” του κυπέλλου U.E.F.A.
    Oι Άγγλοι είχαν χάσει κατά κράτος στη Φιλαδέλφεια με 2-0 και ζητούσαν 3 γκολ για να περάσουν στην επόμενη φάση, ωστόσο δεν έδειχναν να ανησυχούν και ήταν σίγουροι για μεγάλο σκορ, με προκλητικά υποτιμητικές δηλώσεις κατά της Α.Ε.Κ. και του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Οι Εγγλέζοι όμως δεν είχαν και τόσο άδικο αφού το ποδόσφαιρο τους απείχε μίλια από το δικό μας και στην έδρα τους είχαν συντριβεί μεγαθήρια, όπως η Real Madrid (4-1) και η Benfica (3-0). Η Derby εκείνη την εποχή ήταν υπολογίσιμη δύναμη του Αγγλικού και Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, είχε κατακτήσει δυο πρωταθλήματα ενώ δυο χρόνια πριν βρέθηκε μέχρι τα ημιτελικά του κυπέλλου πρωταθλητριών. Η Α.Ε.Κ. ερχόταν από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, είχε χάσει στην Κατερίνη 3-1 από τον Πιερικό, όμως οι παίκτες της δεν έδειχναν επηρεασμένοι, ίσως το μυαλό τους να ήταν και στον επαναληπτικό με την Derby. Ο αγώνας δεν μεταδόθηκε ζωντανά από την τηλεόραση της ΕΡΤ, ίσως ούτε αυτοί πίστευαν στη πρόκριση της Α.Ε.Κ.
    Η Derby μπήκε δυνατά για να πετύχει κάποιο γκολ, ο Λάκης Στεργιούδας όμως έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, σταματώντας κάθε επιθετική ενέργεια. Ο Παπαϊωάννου στο 20' έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βρετανοί άνοιξαν το σκορ με τον George στο 53΄ και ενώ όλα έδειχναν να πηγαίνουν άσχημα, καθώς υπήρξε και ο τραυματισμός του Μίμη Παπαϊωάννου, ο Νικολούδης όμως με φάουλ ισοφάρισε τον αγώνα στο 69ο λεπτό. Μετά από 10 λεπτά ο Τάσος έκανε το 2-1 και στο 85΄ ο Wagner το 3-1, στο 88' ο Rioch απλώς μείωσε, για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 υπέρ τη Ένωσης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη Ελληνικής ομάδας σε Αγγλικό έδαφος, το κατάφερε ξανά ο Π.Α.Ο.Κ. πολλά χρόνια αργότερα. Η εμφάνιση του Στεργιούδα είχε γίνει θέμα στον Βρετανικό τύπο, ενώ ο Λουκάς Μπάρλος ευτυχισμένος αντάμειψε την ομάδα με γενναιόδωρο πριμ. Η Derby έχασε Ευρωπαϊκό αγώνα μέσα στην έδρα της για πρώτη φορά και μοναδική στην ιστορία της, ενώ αυτός ήταν και τελευταίος της στην Ευρώπη μέχρι σήμερα. Την επόμενη μέρα πάνω από 5000 κόσμος συνωστίστηκε στο μικρό αεροδρόμιο του Ελληνικού για να υποδεχθεί την ηρωική ομάδα της Α.Ε.Κ.