• 10 Κώστας Τσούξτος (63')
  • 11 Masengo Ilunga (80')

• - Νίκος Μανωλάς (63')
  • - Γιάννης Κατσικογιάννης (80')

Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπιζε τον Εθνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Α.Ε.Κ. έμεινε άσφαιρη στο πρώτο ημίχρονο, η αμυντική διάταξη του Petr Packert και ο τερματοφύλακας Δοξάκης κράτησαν το 0-0, ωστόσο περιθώρια βαθμολογικής απώλειας δεν υπήρχαν, η ένωση ήταν στη τέταρτη θέση πέντε βαθμούς πίσω (2-1-0) από την πρωτοπόρο Λάρισα και μπροστά της είχε επίσης τον Π.Α.Ο.Κ. και τον Ο.Φ.Η. Στο ημίχρονο του αγώνα στον αγωνιστικό χώρο άρχισε να στήνεται ένα περίεργο σκηνικό με κάμερες, συνεργεία, παρατρεχάμενους και ποδοσφαιριστές με κιτρινομπλέ και άσπρες εμφανίσεις.
Το γήπεδο της Α.Ε.Κ. είχε επιλεγεί για να πραγματοποιηθούν τα γυρίσματα της ταινίας "H φανέλα με το 9" του Παντελή Βούλγαρη, ο κόσμος φυσικά δεν είχε ιδέα η Α.Ε.Κ. ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα όλο αυτό το σκηνικό να αποδοκιμάζεται, ο πρωταγωνιστής της ταινίας Στράτος Τζώρτζογλου κάποτε δήλωσε πως εκείνη τη στιγμή ένοιωθε σαν τον Σπάρτακο που οι Ρωμαίοι ζητούσαν να πεθάνει. Η δύσκολη στιγμή ήρθε όταν για τις ανάγκες της ταινίας έπρεπε να ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι, κατά τον ίδιο χρειάστηκαν δυο προσπάθειες αφού στη πρώτη η μπάλα έφυγε σύριζα άουτ κατά τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο οι προσπάθειες ήταν εκνευριστικά πολλές αφού ο πρωταγωνιστής φαινόταν σαν να μην είχε αγγίξει στη ζωή του μπάλα και μάλιστα τα άκουγε από τους οπαδούς που φώναζαν "είσαι μ@@κας οεο είσαι μ@@κας, ενώ όταν η αντίπαλη ομάδα σκόραρε το γήπεδο λέγεται πως σείστηκε από τις ιαχές ενθουσιασμού. Στη δεύτερη προσπάθεια του "Σερέτη", όπως ήταν το όνομα του ήρωα της ταινίας, κατάφερε να σκοράρει όμως το γήπεδο άρχισε να φωνάζει "πουλημένε-πουλημένε" ο Τζωρτζογλου στην προσπάθεια του να πανηγυρίσει σκόνταψε σε διαφημιστικές πινακίδες και ενώ εκτός σεναρίου, όπως παραδέχθηκε, πήγε στη σκεπαστή να χαρεί το γκολ σαν άλλος Ντέμης με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στη προσπάθεια του να σκαρφαλώσει τα κάγκελα. Ωστόσο παρά τις δυσκολίες εκείνες ο Τζώρτζογλου παραδέχθηκε πως όλο αυτό ήταν κάτι συγκλονιστικό και μαγικό με τριάντα χιλιάδες κόσμου να αποθεώνει και να γιουχάρει. Η Α.Ε.Κ. στο δεύτερο ημίχρονο, του αγώνα με τον Εθνικό, κατάφερε να σκοράρει δυο φορές με Βασιλάκο και Nielsen και να πάρει τους δυο βαθμούς της νίκης, μάλιστα κατάφερε να μειώσει στους τρεις τη διαφορά από την Α.Ε.Λ. που έχασε από τον Ηρακλή 1-0 ενώ παρέμεινε -2 από Ο.Φ.Η. και -1 από τον Π.Α.Ο.Κ., που την ίδια ώρα έγινε το μεταξύ τους Π.Α.Ο.Κ. - Ο.Φ.Η. 4-0.