• 9 Θωμάς Λιόλιος (63')
  • 11 Τρύφωνας Δημητρόπουλος (69')

• - Δημήτρης Κουτσιβίτης (63')
  • - Γιάννης Παθιακάκης (69')

• Η Α.Ε.Κ. φιλοξένησε τον Εθνικό, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εκείνη τη χρονιά ο Ανδρέας Ζαφειρόπουλος επέστρεψε στην ομάδα, προηγούμενες χρονιές κατείχε τις μετοχές αλλά πρόεδροι αναλάμβαναν με μορφή μάνατζμεντ. Η Ένωση ξεκίνησε τη χρονιά με τον Wenzel Halama στον πάγκο της, όμως τις δέκα πρώτες αγωνιστικές η ομάδα σημείωσε τέσσερις νίκες μια ήττα και πέντε ισοπαλίες. Ο Τσέχος είχε χάσει τον έλεγχο των αποδυτηρίων και μετά την ισοπαλία στο Χαριλάου απολύθηκε. Με αντίπαλο τον Εθνικό στον πάγκο της Α.Ε.Κ. κάθισε ο Αντώνης Γεωργιάδης, μέχρι πρότινος προπονητής του Άρη, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Marton Esterhazy που η διοίκηση έκανε το “κόλπο γκρόσο” και τον έντυσε στα κιτρινόμαυρα, τελειώνοντας εν μια νυκτί τον Stambacher που μετακόμισε στον Απόλλωνα. Ο Μαγυάρος κάλπαζε στα προκριματικά για το Μουντιάλ του 1986, στο οποίο πήρε μέρος με τη φανέλα της Ουγγαρίας, η οποία συμμετείχε στον θεσμό για τελευταία φορά μέχρι σήμερα. Στο ντεμπούτο του με την Α.Ε.Κ. μάγεψε το κοινό, ήταν μέσα σχεδόν σε κάθε φάση, ενώ στο 88ο λεπτό σημείωσε και το πρώτο του γκολ. Τα επόμενα χρόνια αποτέλεσε μαζί με τον Sandberg και τον Μαύρο μια μαγική τριπλέτα κάνοντας καταπληκτικές εμφανίσεις, μέχρι τον Δεκέμβριο του 1987 που μετακόμισε στον Παναθηναϊκό χωρίς επιτυχία. Η Α.Ε.Κ. αν και δεν πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, είχε πάρα πολλές τελικές, κέρδισε τελικά 4-1 τον Εθνικό. Τα γκολ της Ένωσης σημείωσαν οι Sandberg (58΄), Πιάς (70΄), Μαύρος (75΄) και Esterhazy (88΄), ενώ ο Εθνικός είχε ισοφαρίσει στο 60ο λεπτό με τον Δημήτρη Πήττα, ο οποίος φόρεσε τη φανέλα της Α.Ε.Κ. δυο χρόνια αργότερα, ενώ με τους Πειραιώτες εκείνη τη μέρα έπαιξαν και οι Πεππές, Παθιακάκης.