• 10 Βασίλης Χατζηπαναγής
  • 11 Γιώργος Καραΐσκος

• - Χρήστος Ζήφκας (30')
  • - Νίκος Καλαμπάκας (53')

• Η Α.Ε.Κ. φιλοξενούσε τον Ηρακλή, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για τον επαναληπτικό ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδος. Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 3-1, υπέρ του γηραιού μία εβδομάδα πριν, σε ένα αγώνα όπου η Ένωση ήταν τραγική μέχρι το 50ο λεπτό, που έχανε με 3-0. Τις ελπίδες για πρόκριση είχε αναπτερώσει ο Μανώλης Κώττης, που μείωσε σε 3-1, με το γκολ στο 90΄. Ο επαναληπτικός βρήκε μια τελείως διαφορετική Α.Ε.Κ.
    Το γήπεδο ήταν κατάμεστο, από περίπου 40000 κόσμο, παρά την αφόρητη ζέστη αφού ο αγώνας είχε ξεκινήσει στις 5 το απόγευμα. Ο δικέφαλος μπήκε παθιασμένα και πολύ γρήγορα πήρε σκορ πρόκρισης. Στο 11ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αρδίζογλου, ο Γαλατίδης, με αυτογκόλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ. Στο 20ο λεπτό, σε μια φάση διαρκείας, ο Κώττης με πάσα, στη μικρή περιοχή, έδωσε στον αμαρκάριστο Μαύρο και αυτός έκανε το 2-0, σκορ που έστελνε την Α.Ε.Κ. στον τελικό. Ο Ηρακλής, παρά τις δηλώσεις αισιοδοξίας του προπονητή του, Τέλη Μπατάκη, για πρόκριση ακόμα και για νίκη μέσα στη Φιλαδέλφεια, παρουσιάστηκε κομπλεξαρισμένος και μπορούσε να είχε δεχτεί 6 γκολ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, αν οι κιτρινόμαυροι παίκτες δεν έχαναν κραυγαλέες ευκαιρίες. Η Α.Ε.Κ. έλεγχε όλο τον αγώνα και απειλήθηκε μόνο μια φορά σε όλο το 90λεπτο. O Μαύρος μετά το τέλος του παιχνιδιού αφιέρωσε τη νίκη και την πρόκριση στον πρόεδρο Μιχάλη Αρκάδη. Η Ένωση πήρε το ένα εισιτήριο για τον τελικό και ο Π.Α.Ο.Κ. το δεύτερο, που αγωνιζόταν την ίδια ώρα στο “νησί των ιπποτών” και κέρδισε 1-0 τη Ρόδο, που αγωνιζόταν τότε ο Παύλος Παπαϊωάννου και ο Νίκος Πιάς, παίκτες που ντύθηκαν στα κιτρινόμαυρα ο πρώτος το ίδιο καλοκαίρι και ο δεύτερος το επόμενο.