- Τάσος Καφκενάρης
    11 Γιώργος Καραΐσκος
  • 90'
  • Τέλος 2ου ημιχ.
  • Η Α.Ε.Κ. είχε αποκλείσει τον Ολυμπιακό από το κύπελλο, στα προημιτελικά, ενώ η κλήρωση για τα ημιτελικά της επιφύλαξε έναν ακόμη δύσκολο αντίπαλο, τον Ηρακλή του Χατζηπαναγή. Σαν σήμερα η Ένωση αντιμετώπισε στο “Καυτατζόγλειο” τον γηραιό στον πρώτο αγώνα. Ο δικέφαλος υπήρξε τραγικός στο πρώτο ημίχρονο με δυο γκολ του Παπαδόπουλου (7΄,32΄) βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αρχές της επανάληψης δέχθηκε άλλο ένα τέρμα από τον Αδάμου (48΄) βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες για έναν τίτλο. Ο Ηρακλής μετά το 3ο γκολ έριχνε τον ρυθμό του παιχνιδιού του, σίγουρος αφού το 3-0 δύσκολα ανατρέπεται.
    Οι κιτρινόμαυροι σιγά σιγά ανέβαιναν και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη εστία. Στο 79ο λεπτό ο Senekowitsch πέρασε τον επιθετικό Μανώλη Κώττη στη θέση του Βαγγέλη Βλάχου. Η αλλαγή απέδωσε αφού ο Ροδίτης πέτυχε με κεφαλιά, μετά από πλάγιο του Λέτσα, το τέρμα μειώνοντας το σκορ στο 90ο λεπτό και ενώ πολλοί φίλοι του Ηρακλή έφευγαν από το γήπεδο σίγουροι για το σκορ πρόκρισης, ένα γκολ που αποδείχθηκε χρυσό στη ρεβάνς. Ο Κώττης αποκτήθηκε το 1980 από τη Ρόδο, αν και υπήρξε σπουδαίος σκόρερ δεν έγινε ποτέ βασικός στην Ένωση αφού η παρουσία του Μαύρου και η έλευση αργότερα του Sandberg έκαναν δύσκολο το έργο του. Με τον δικέφαλο στο στήθος αγωνίστηκε 69 φορές σε επίσημους αγώνες σκοράροντας 15 γκολ.