• 10 Ivan Jovanovic
  • 11 Δανιήλ Παπαδόπουλος (71')

• - Γιώργος Κωστής (46')
  • - Νίκος Σακελλαρίδης (71')

Για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. φιλοξένησε τον Ηρακλή στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Α.Ε.Κ. ερχόταν από ήττα σοκ, τη προηγούμενη αγωνιστική στη Καλαμαριά, που έφερε τον δεύτερο Παναθηναϊκό στο -1 από την Ένωση. Ο δικέφαλος είχε δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια και η νίκη με τον Ηρακλή ήταν μονόδρομος, αφού την ίδια αγωνιστική ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει στο Βύρωνα 2-0 επί του αδιάφορου Αθηναϊκού. Ο Ηρακλής ήταν τέταρτος στη βαθμολογία και μάλιστα 6 βαθμούς μπροστά από τον πέμπτο Π.Α.Ο.Κ. ωστόσο δεν διεκδικούσε θέση για το κύπελλο U.E.F.A. αφού ο Ο.Φ.Η. που προπορεύονταν ήταν πολλούς βαθμούς μπροστά. Στο τέλος της σαιζόν ο γηραιός τερμάτισε πέμπτος και το καλοκαίρι έπαιξε στο κύπελλο Rappan ή Intertoto. Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο οι κιτρινόμαυροι παίκτες πήραν την νίκη άνετα, μέσα στο “Ν.Γκούμας”, προσπερνώντας το εμπόδιο του γηραιού που δεν μπόρεσε να φανεί στο γήπεδο. Ο Αλεξανδρής άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με κεφάλια. Στο 36΄, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Βασίλης Δημητριάδης διπλασίασε τα τέρματα της Α.Ε.Κ. με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε ο Παύλος Παπαϊωάννου, όταν από ωραία πάσα του Savevski έκανε την κούρσα και πλάσαρε τον Λεκίδη κάνοντας το 3-0. Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι χωρίς άγχος έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 70ο λεπτό του αγώνα ο Τάσος Μητρόπουλος εσκεμμένα πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με κόκκινη, για να χάσει τον ένα από τους δυο εναπομείναντες αγώνες. Με δέκα πλέον παίκτες η Α.Ε.Κ. κράτησε δυνάμεις για τους δύσκολους αγώνες που ακολουθούσαν, ωστόσο στο 86΄ο Δημητριάδης κέρδισε το πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 4-0. Το γκολ που σημείωσε ο Παύλος Παπαϊωάννου στον αγώνα αυτό ήταν το τελευταίο του με τη φανέλα της Α.Ε.Κ. Το συμβόλαιο του “Βραζιλιάνου” στο τέλος της σαιζόν δεν ανανεώθηκε προς έκπληξη όλων, αφού ο Παύλος ήταν ένας από τους βασικούς συντελεστές στη κατάκτηση εκείνου του πρωταθλήματος. Το καλοκαίρι ο Παπαϊωάννου αποχώρησε από την Α.Ε.Κ. μετά από δέκα χρόνια και μεταγράφηκε στη Καλαμάτα, του ζάπλουτου Σταύρου Παπαδόπουλου, που αγωνιζόταν στη Β΄Εθνικη μαζί με δυο πρωταθλητές ακόμα, τον Λάμπρο Γεωργιάδη και τον Χρήστο Βασιλόπουλο που και οι τρεις συνάντησαν εκεί τον νεαρό τότε στα πρώτα του βήματα, Νίκο Λυμπερόπουλο.