• 10 Βαγγέλης Τσουκάλης
  • 11 Τριαντάφυλλος Μάγγος (64')

• - Θεόδωρος Βουτυρίτσας (64')
  • - Γιώργος Δοδοντσάκης (64')

Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. αντιμετώπισε την Λάρισα, στη Νέα Φιλαδέλφεια. H A.E.K. την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε στη Κατερίνη τον Πιερικό, 1-0, δείχνοντας ότι ξεπέρασε την κοιλιά που έκανε αρχές Μαρτίου, με τις δυο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα με Εθνικό και Αθηναϊκό, αλλά και στο κύπελλο 0-0 με τον Ο.Φ.Η. Ο δικέφαλος ήταν πρωτοπόρος μαζί με τον Ολυμπιακό, αλλά οι ερυθρόλευκοι υπερτερούσαν στην ισοβαθμία. H A.E.Λ. ερχόταν στο Νίκος Γκούμας, μετά από τρεις σερί ήττες, με Π.Α.Ο.Κ., Ολυμπιακό εκτός και Παναθηναϊκό εντός έδρας, σε ένα πρόγραμμα φωτιά. Η Λάρισα είχε στις τάξεις τον Γιώργο Αγορογιάννη, που την επόμενη χρονιά μεταγράφηκε στην Α.Ε.Κ. και προπονητής της ήταν ο Hristo Bonev που έπαιξε στην Ένωση την περίοδο 1981-82. Η Α.Ε.Κ. σκόρπισε την Θεσσαλική ομάδα με 3-0, το σκορ άνοιξε ο Αλέκος Αλεξανδρής στο 39΄. Στην επανάληψη η Α.Ε.Κ. μπήκε και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Στέλιος Μανωλάς στο 54΄, ήταν το δεύτερο τέρμα που πετύχαινε εκείνη τη σαιζόν και κατά σύμπτωση το πρώτο το είχε βάλει πάλι με τη Λάρισα στο Αλκαζάρ. Το σκορ έκλεισε ο Daniel Batista στο 71ο λεπτό.
Στον αγώνα αυτό επανεμφανίστηκε και ο Toni Savevski μετά το τραυματισμό του στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό και παρά την αρχική γνωμάτευση ότι θα έλειπε για 2 μήνες τουλάχιστον αυτός διέψευσε τους γιατρούς επιστρέφοντας πολύ γρηγορότερα. Η Ένωση παρέμεινε στη κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό, που την ίδια ώρα κέρδισε στην Πάτρα την Παναχαϊκή.