Κυριακή 23 Ιανουαρίου 1994 17:30:00 Γήπεδο Νέας Φιλαδέλφειας

• 8 Κώστας Αντωνίου
  • 9 Krzysztof Warzycha
  • 10 Γιώργος Χ Γεωργιάδης
  • 11 Σπύρος Μαραγκός

• Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στο στάδιο «Ν.Γκούμας» στο ντέρμπι κορυφής. Ο Παναθηναϊκός ήταν δεύτερος στη βαθμολογία στο -6, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε τον Ηρακλή 2-0 και μεσοβδόμαδα ήρθε ισόπαλος, 1-1 στο Ο.Α.Κ.Α. για το κύπελλο με τον Ιωνικό. Οι οπαδοί των πρασίνων βρέθηκαν σε προπόνηση της ομάδας με τους παίκτες να απολογούνται, ενώ ο Osim ετοίμαζε τον Σαραβάκο, που είχε παροπλισμένο καιρό. Η Ένωση ήταν πρωτοπόρος, με νίκη τελείωνε ουσιαστικά το πρωτάθλημα αφού στις 13 αγωνιστικές που απέμεναν ήταν δύσκολο να καλυφθούν 10 βαθμοί από το τριφύλλι. Η Α.Ε.Κ. ερχόταν από δυο συνεχόμενες νίκες με την Α.Ε.Λ. 1-0 στη Φιλαδέλφεια για το πρωτάθλημα και με το ίδιο σκορ στο Αλκαζάρ για το κύπελλο.
    Το παιχνίδι ήταν σκληρό χωρίς καλές φάσεις με τις δυο ομάδες να προστατεύουν κυρίως την άμυνα τους. Η Α.Ε.Κ. δικαιολογημένα ζήτησε 3 πέναλτι τα οποία αρνήθηκε ο διαιτητής, επηρεασμένος από την αποκάλυψη του Στέλιου Μανωλά μια αγωνιστική πριν με τη Λάρισα και το πέναλτι που είχε κερδίσει. Στο 75ο λεπτό μίλησε ο «πιο καλός ο βιαστής» Χάρης Κοπιτσής που με κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Wandzik. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πέτυχε γκολ εναντίον του Παναθηναϊκού ενώ πριν προλάβουν να συνέλθουν οι πράσινοι ο Αλεξανδρής διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης εννέα λεπτά αργότερα. Το τελικό 2-0 έφερε την Α.Ε.Κ. 9 βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναϊκό, 11 από Ολυμπιακό και 12 από Άρη. Πανό που έγραφε “Κάτω τα χέρια από τον Μανωλά” εμφανίστηκε στο γήπεδο. Την προηγούμενη αγωνιστική ο Μανωλάς είχε δηλώσει πως έκανε θέατρο για να κερδίσει πέναλτι και ο αθλητικός δικαστής του ετοίμαζε εξοντωτική ποινή, ο Μανωλάς μάλιστα απείλησε πως αν τιμωρηθεί δεν θα έπαιζε στο μουντιάλ της Αμερικής.