Κυριακή 04 Απριλίου 1993 09:30:00 Στάδιο Νέας Φιλαδέλφειας

• 8 Κώστας Αντωνίου
  • 9 Krzysztof Warzycha
  • 10 Κώστας Φραντζέσκος (62')
  • 11 Σπύρος Μαραγκός

Ντέρμπι κορυφής μεταξύ Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 27η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε τη Κόρινθο 4-0 στο Ο.Α.Κ.Α. και βρέθηκε για πρώτη φορά στη κορυφή της βαθμολογίας, με 61 βαθμούς, όταν μάλιστα τον Δεκέμβριο ήταν 11 βαθμούς πίσω από την Α.Ε.Κ. Το ηθικό των πρασίνων ήταν στα ύψη, αλλά παράδοξο γεγονός έδειχνε ο παραγκωνισμός του Σαραβάκου από τον Osim. Η Α.Ε.Κ. ήταν δεύτερη στη βαθμολογία, με 60 βαθμούς και ερχόταν από ήττα σοκ, την προηγούμενη αγωνιστική, 4-3 με τον Ιωνικό στη Νίκαια σε αγώνα που στο 18ο λεπτό έχανε 3-0.
Στο ντέρμπι η Ένωση είχε πολλές ελλείψεις βασικών παικτών, κάτι που ανάγκασε τον Bajevic να χρησιμοποιήσει τους νεοαποκτηθέντες Κοπιτσή και Τσιάρτα που αποδείχθηκαν κλειδιά του αγώνα. Ο δικέφαλος όμως είχε άσχημη παράδοση στους αγώνες με τους πράσινους, αφού είχε δέκα ολόκληρα χρόνια να κερδίσει τον Παναθηναϊκό στη Φιλαδέλφεια, τελευταία νίκη ήταν το 1983 που η Ένωση επικράτησε με 4-1. Η ομάδα όμως εκείνη είχε το μέταλλο της πρωταθλήτριας, μόλις στο 1ο λεπτό ο Βασίλης Δημητριάδης άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ, μάλιστα χαρακτηριστικό γεγονός εκείνης της χρονιάς ήταν πως και με τον Ολυμπιακό αλλά και τον Π.Α.Ο.Κ. στη Φιλαδέλφεια, η Ένωση άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό και κέρδισε και τους τρεις με το ίδιο σκορ, 3-1 . Ο δικέφαλος φαινόταν περισσότερο στο γήπεδο και φυσιολογικά στο 54΄ο Αλεξανδρής διπλασίασε τα τέρματα για την Ένωση. Η ομάδα του Bajevic έριξε το ρυθμό της με αποτέλεσμα οι πράσινοι να ανέβουν λίγο και να μειώσουν με ανύπαρκτο πέναλτι στο 78΄ με τον Warzycha. Στο 85ο λεπτό ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Χάρης Κοπιτσής, με κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 3-1, μάλιστα αντίκρισε και κόκκινη κάρτα γιατί στον πανηγυρισμό του επάνω έβγαλε τη φανέλα του. Με τη νίκη αυτή η Α.Ε.Κ. πέρασε ξανά μόνη στη κορυφή προσπερνώντας τους πράσινους.