11 Άκης Ζήκος
  • 87'
  • 90+2'
  • Τέλος 2ου ημιχ.
  • Για την 15η αγωνιστική η Α.Ε.Κ. φιλοξένησε την Skoda Ξάνθη, στο Νίκος Γκούμας. Η ακριτική ομάδα, βρισκόταν κάπου στη μέση της βαθμολογίας, ερχόταν με νέο προπονητή τον Γιάννη Ισπυρλίδη, μέχρι πρότινος βοηθός του Βασίλη Δανιήλ που είχε παραιτηθεί. Μεσοβδόμαδα η Ξάνθη είχε κερδίσει 2-0 την Καλαμαριά για το κύπελλο, ενώ στη Νέα Φιλαδέλφεια εμφανίστηκαν με τη φανέλα της ο Ζήκος και ο Marcelo, που λίγα χρόνια αργότερα ντύθηκαν στα κιτρινόμαυρα. Η Α.Ε.Κ. τρεις μέρες πριν θριάμβευσε στο κύπελλο με τον Ολυμπιακό, τον κέρδισε 3-1 εκτός έδρας τελειώνοντας μάλιστα τον αγώνα με 9 παίκτες. Η Ένωση πρίν τον αγώνα ήταν τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό, αφού την προηγούμενη μέρα οι πράσινοι είχαν κερδίσει τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη και η Α.Ε.Κ. έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε τη νίκη για να μη χάσει τα ίχνη των πρασίνων.
    Στη παγωμένη Νέα Φιλαδέλφεια ο Χρήστος Κωστής προσπάθησε να ζεστάνει κάπως την ατμόσφαιρα, όταν άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν όμως μουδιασμένα και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσέχος Necas ισοφάρισε. Η Ξάνθη τα προηγούμενα δυο χρόνια δραπέτευσε από το Νίκος Γκούμας με ισοπαλία, το 1994 μάλιστα χάλασε τη φιέστα που είχε στηθεί αφού το τελικό 2-2 δεν επέτρεψε στην Α.Ε.Κ. να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος μπήκε δυνατά, πίεζε έχανε ευκαιρίες είχε δοκάρι με τον Τσιάρτα και τον Ketsbaia το γκολ όμως δεν ερχόταν και ο τερματοφύλακας Καρκάνης εξελίχθηκε σε ήρωα. Την λύτρωση τελικά έδωσε ο Βασίλης Τσιάρτας με πλασέ από πλάγια θέση στο 85ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Η αγχώδης νίκη διατήρησε την Α.Ε.Κ. στο -1 από τον Παναθηναϊκό. Από την σκεπαστή ακούστηκαν για πρώτη φορά συνθήματα υπέρ του Daniel Batista, μιας και ήταν η πρώτη χρονιά της επιστροφής του από τον Ολυμπιακό, βοήθησαν τα 2 γκολ που πέτυχε τρεις μέρες πριν στο Ο.Α.Κ.Α. εναντίον των ερυθρολεύκων και ο πάγος με την Original έσπασε.