• - Κώστας Παχατουρίδης
  • - Ζουμπούλης Λαζαρίδης
  • 14 Θανάσης Κοσμίδης (79')
  • 16 Κώστας Κυριακίδης (86')

Για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στη Δράμα για να αντιμετωπίσει την τοπική Δόξα. Η Δόξα Δράμας πριν τον αγώνα ήταν τέσσερις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, τελευταία της νίκη ήταν ένα μήνα πριν με αντίπαλο την Νάουσα και ζητούσε βαθμό ή βαθμούς σε κάθε αγώνα, τελικά σώθηκε την τελευταία αγωνιστική. Η Α.Ε.Κ. ήταν πρωτοπόρος στη βαθμολογία, 7 βαθμούς μπροστά από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Μεσοβδόμαδα, πριν τον αγώνα, κέρδισε τον Άρη 2-1 στη Φιλαδέλφεια και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου και έτσι όδευε ξανά προς το νταμπλ μετά από 16 χρόνια. Σε μια από τις δυσκολότερες έδρες, εκείνες τις εποχές, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, αφού το όνομα της Α.Ε.Κ. ήταν μαγνήτης για τους φιλάθλους, η Ένωση έδωσε άλλο ένα ρεσιτάλ μέσα στον αγωνιστικό χώρο και κέρδισε 3-1, παρότι στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλεξανδρίδη στο 41ο λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι, ωστόσο η ισοφάριση ήρθε κάπως αργά και μετά από τις καθοριστικές αλλαγές που βοήθησαν την ομάδα. Ο Zoran Sliskovic στο 74΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ο Κροάτης επιθετικός σημείωσε κρίσιμα γκολ αν και υπήρχε έντονη αμφισβήτηση προς το πρόσωπο του. Στο 82΄ και στο 90΄ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Αλέκος Αλεξανδρής, με δυο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ξεπερνώντας μάλιστα κατά τρία γκολ τον Warzycha που ήταν στη δεύτερη θέση των σκόρερ. Με τη νίκη της η Α.Ε.Κ. διατήρησε τη διαφορά των 7 βαθμών, αφού την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Λάρισα 5-0 στο Ο.Α.Κ.Α. και ο Ολυμπιακός με το εντυπωσιακό 6-4 στην Ξάνθη.