• - Στάθης Χάιτας
  • - Αχιλλέας Αθανασούλας
  • - Θανάσης Ιντζόγλου

Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

• Η Α.Ε.Κ. αντιμετώπιζε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, για τον προημιτελικό αγώνα του κυπέλλου Ελλάδος. Όλοι οι αγώνες του κυπέλλου, εκείνες τις περιόδους, ήταν μονοί και η κλήρωση αποφάσιζε για τον γηπεδούχο. Η Ένωση κλήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά να αγωνιστεί εκτός έδρας. Είχε αποκλείσει κατά σειρά τον Βύζα Μεγάρων 2-1 στην παράταση και τον Άρη με 1-0 στο γήπεδο Χαριλάου. Οι δυο έδρες αυτές ήταν και οι μοναδικές αήττητες στο πρωτάθλημα που τελείωσε ένα μήνα περίπου πριν και η Α.Ε.Κ. είχε ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια. Χαρακτηριστικό εκείνης της χρονιάς ήταν ότι και ο ημιτελικός για τον δικέφαλο ήταν μακριά από το γήπεδο του, είχε αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και ηττήθηκε με 2-1. H Α.Ε.Κ. κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 1-0. Οι κυανέρυθροι ξεκίνησαν ποιο επιθετικά το παιχνίδι, η άμυνα της Ένωσης όμως εξουδετέρωσε τους κυνηγούς του Πανιωνίου. Στο 64ο λεπτό σε μια αντεπίθεση του δικεφάλου, ο Μίμης Παπαϊωάννου με κεφαλιά έδωσε στον Κώστα Παπαγεωργίου, που από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ. Στο 85ο λεπτό η Α.Ε.Κ. πέτυχε άλλο ένα τέρμα με τον Παπαϊωάννου, όμως ο επόπτης κακώς ακύρωσε το γκολ του Πόντιου. Στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος κατέρρευσε και η ομάδα της Α.Ε.Κ. κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.
    Τις ημέρες εκείνες ο τότε πρόεδρος της Α.Ε.Κ., Κοσμάς Κυριακίδης, είχε έρθει σε συμφωνία με τον Branko Stankovic, ομοσπονδιακό τεχνικός της Γιουγκοσλαβίας, ώστε να κάθεται στον κιτρινόμαυρο πάγκο τη νέα σαιζόν, αφού ο Jeno Csaknady είχε αποφασίσει να φύγει από την ομάδα, για προσωπικούς λόγους δηλώνοντας σε σχετικές ερωτήσεις ότι έληξε το συμβόλαιο του. Ο Stankovic μάλιστα είχε υποδεχθεί την αποστολή της Α.Ε.Κ. στο αεροδρόμιο της Λιουμπλιάνας, πέντε μέρες πριν τον αγώνα της Νέας Σμύρνης, όπου ο δικέφαλος είχε αντιμετωπίσει την Olimpija για το Διασυλλογικό Βαλκανικό Κύπελλο ποδοσφαίρου.