• 13 -
  • 14 -
  • 15 -
  • 16 -

• Τελευταία αγωνιστική, η Ένωση πήγαινε στη Νέα Σμύρνη για να αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο. Η Α.Ε.Κ. ήταν στη δεύτερη θέση με 78 βαθμούς και ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός (80 βαθμοί) έπαιζε στο ΟΑΚΑ με τον Εδεσσαϊκό. Ο δικέφαλος είχε λιγοστές ελπίδες, με ήττα των πράσινων, να κατακτήσει το πρωτάθλημα, ένα πρωτάθλημα που πήγε στην Παιανία αφού ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Έδεσσας 3-1 και κατέκτησε τον τίτλο, άδικα αφού η Α.Ε.Κ. ήταν ανώτερη και έπαιξε εκπληκτικό ποδόσφαιρο, σίγουρα το καλύτερο που έχει παιχτεί από Ελληνική ομάδα τα τελευταία 40 χρόνια. Από την άλλη, ο Πανιώνιος είχε ήδη υποβιβαστεί, για δεύτερη φορά στην ιστορία του. Ο αγώνας αυτός υπήρξε σημαντικός αφού σε αυτόν μπήκαν οι τίτλοι τέλους της οκταετίας Bajevic. Ο Dusan ανέλαβε τον δικέφαλο Ιούνιο του 1988 ο πρώτος του αγώνας ήταν με αντίπαλο τον Πανιώνιο, στο γήπεδο “Γ.Καραϊσκάκης” και έκλεινε την πρώτη του θητεία ως προπονητής στην Ένωση και πάλι με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Σε αυτά τα 8 χρόνια η Α.Ε.Κ. κατέκτησε 4 πρωταθλήματα, 1 κύπελλο, 1 super cup και 1 league cup ενώ υπήρξαν περίοδοι που η Ένωση έπαιξε φοβερή μπάλα, αλλά και περίοδοι που η ομάδα κινήθηκε στη μετριότητα.
    Την Α.Ε.Κ. αποχαιρέτησαν και άλλοι εκείνη την ημέρα, ο Refik Sabanadzovic ακολούθησε τον προπονητή του στον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Τσάρτας έκλεισε στη Sevilla με 500 εκατομμύρια δραχμές και ο Δημήτρης Μπουρουτζήκας ήταν ο νέος γυμναστής των ερυθρολεύκων, αφού ο Τροχανάς είχε κλείσει τον Γιώργο Βαμβακά, γυμναστή του Παναθηναϊκού και πρώην αθλητή στίβου της Α.Ε.Κ.
    Το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη βαθμολογικά τελείωσε γρήγορα, αφού ο Παναθηναϊκός είχε κάνει το 2-0 μόλις στο 4ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι φίλοι ασχολήθηκαν με τον Πρόεδρο Τροχανά, με γνωστά συνθήματα σε βάρος του, αλλά και με τον Bajevic παροτρύνοντας τον να μείνει. Ο Πανιώνιος στο 14΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαπουντζή άνοιξε το σκορ και η Ένωση στο 27΄ ισοφάρισε με τον Χρήστο Κωστή. Στο 44΄ το αυτογκόλ του ημιεπαγγελματία Γιαννακούρη, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Α.Ε.Κ. ενώ μετά το γκολ ο Στέλιος Μανωλάς έσπευσε να παρηγορήσει τον μικρό για το αυτογκόλ. Η Α.Ε.Κ. τερμάτισε στη δεύτερη θέση και την νέα περίοδο θα έπαιζε στο κύπελλο κυπελλούχων. Όταν πλέον τελείωσε ο αγώνας πλήθος κόσμου της Α.Ε.Κ. συγκεντρώθηκε για να συναντηθεί με τον Bajevic και να μάθει τις προθέσεις του, αν και πλέον ήταν δεδομένες. Χαρακτηριστικά ακούστηκε η φράση “μας έκλεψαν Αλεξανδρή, Batista, δεν θα ανεχτούμε να κλέψουν και εσένα” με τον Βόσνιο να απαντάει “εμένα δεν μπορεί κανένας να με κλέψει”. Την επόμενη ημέρα ο Dusan σε δείπνο αποχαιρέτησε τους παίκτες, οι οποίοι του ευχήθηκαν καλή τύχη σε όποια ομάδα συνέχιζε την καριέρα του, ενώ επίσημη θέση πήρε μια εβδομάδα αργότερα όταν ανακοίνωσε πως έκλεισε στον Ολυμπιακό.