• 10 Νίκος Καραγεωργίου
  • 11 Nikola Nikic

• - Λάκης Παπαϊωάννου (59')
  • - Στέφανος Μπορμπόκης (72')

• Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Α.Ε.Κ. ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη, για να αντιμετωπίσει τον Π.Α.Ο.Κ. στην Τούμπα. Ο Π.Α.Ο.Κ. είχε ισχυρότατη έδρα και όποιος δεν έχανε έφευγε από το γήπεδο με την αίσθηση του νικητή, εκείνη τη χρονιά ο Ολυμπιακός έχασε 6-1, ο Παναθηναϊκός 4-1 ενώ η πρωταθλήτρια Λάρισα πήρε το 0-0 στη Τούμπα. Η Α.Ε.Κ. ξεκινούσε το πρωτάθλημα ως φαβορί για την κατάκτηση του, παρότι Μαύρος, Sandberg αλλά και Esterhazy δεν υπήρχαν πλέον στην ομάδα. Οι κιτρινόμαυροι όμως ανέβηκαν στη Θεσσαλονίκη με σημαντικές ελλείψεις, ο Παύλος Παπαϊωάννου τραυματίστηκε στην προπόνηση παραμονές του αγώνα, ο Γιάννης Δίντσικος ήταν τιμωρημένος με διακοπή συμβολαίου από τη διοίκηση ενώ αμφίβολη ήταν η συμμετοχή του Βασίλη Βασιλάκου αλλά και του Henrik Nielsen, που η μπλε κάρτα του ήρθε τελευταία στιγμή, απουσίαζαν επίσης οι Συμεών Χατζης και Γιώργος Πίττας.
    Μπροστά σε 35000 θεατές η Ένωση, αν και καλύτερη, ήρθε ισόπαλη με 2-2. Η Α.Ε.Κ. άνοιξε νωρίς το σκορ, στο 5ο λεπτό, με τον Βασιλάκο, που μέχρι πριν τρεις μήνες φορούσε τη φανέλα του Π.Α.Ο.Κ. Στο 10ο λεπτό ο Ιρλανδός Paul Bannon έφερε το παιχνίδι στα ίσια και αργότερα ο Π.Α.Ο.Κ. είχε και ένα δοκάρι με τον Σίγγα. Οι κιτρινόμαυροι έλεγχαν το παιχνίδι, όμως μετά από λάθος της άμυνας ο Άρης Καρασαββίδης με σουτ έκανε το 2-1 για τους ασπρόμαυρους. Η Α.Ε.Κ. πίεζε, έστω, για τον ένα βαθμό, ο οποίος ήρθε στο 83΄ με κεφαλιά του Nielsen ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Rajko Janjanin. Πλέον μπροστά της η Ένωση είχε άλλο ένα εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο Ο.Α.Κ.Α. για τη δεύτερη αγωνιστική. Ήταν η περίοδος που η Α.Ε.Κ. γνώρισε πολλά σκάνδαλα εις βάρος της, η υπόθεση δωροδοκίας του Θεολόγη Παπαδόπουλου στον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, η κατασκευασμένη, από τον Άρη Λουκόπουλο, δωροδοκία του Βόσδου στην ήττα από την Παναχαΐκή αλλά και η υπόθεση Tsingov της Λάρισας.