Σάββατο 31 Οκτωβρίου 1992 15:15:00 Γήπεδο Ξάνθης

• 8 Γιώργος Αθανασιάδης
  • 9 Ζήσης Βρύζας
  • 10 Μάκης Τζάτζος (50')
  • 11 Χρήστος Σαμαράς

• Στη Ξάνθη βρέθηκε η Α.Ε.Κ. για να αντιμετωπίσει την τοπική Skoda, για την 8η αγωνιστική. Η Ξάνθη βρισκόταν περίπου στη μέση της βαθμολογίας, ενώ διέθετε πολύ υπολογίσιμη έδρα. Εκείνη τη χρονιά από το γήπεδο ΑΟΞ, παλιά έδρα της ομάδας, δεν πέρασε ούτε ο Ολυμπιακός (1-1) ούτε ο Παναθηναϊκός (2-0). Η Ένωση σε τέσσερις μέρες έδινε τον επαναληπτικό αγώνα με την Eindhoven, στην Ολλανδία, ενώ στο Ελληνικό πρωτάθλημα ήταν μόνη πρώτη στη κορυφή, από την προηγούμενη αγωνιστική που είχαν στραβοπατήσει Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός. Η αποστολή της Α.Ε.Κ. έφτασε στο αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης την προηγούμενη μέρα και την υποδέχθηκαν 2000 κόσμος, ενώ κατά τη διαδρομή γνώριζε την αποθέωση σε Κομοτηνή και Ξάνθη. Στο κατάμεστο γήπεδο του ΑΟΞ η Ένωση ξεκίνησε δυνατά.
    Στο 6ο λεπτό ένα γύρισμα αμυντικού προς τον τερματοφύλακα, ο οποίος έπιασε τη μπάλα με τα χέρια έδωσε το έμμεσο φάουλ για την Α.Ε.Κ. Ο κανονισμός αυτός ήταν φρέσκος αφού έβρισκε εφαρμογή για πρώτη φορά εκείνη την περίοδο που μέχρι τότε ο τερματοφύλακας δεν περιοριζόταν πότε θα πιάσει την μπάλα. Ο Δημητριάδης άνοιξε το σκορ, μετά από πάσα του Σαβέβσκι. Η τοπική ομάδα όμως αιφνιδίασε τον δικέφαλο, Ο Marcelo Veridiano με δυο γκολ (12΄,16΄) έδωσε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους. O Marcelo υπήρξε εφιάλτης για την Α.Ε.Κ. αφού πάντα έπαιζε καλά και συχνά σκόραρε εναντίον της, μέχρι που φόρεσε και τη κιτρινόμαυρη φανέλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αθανασιάδης πολύ γρήγορα, στο 50΄, έκανε το 3-1. Εκεί που όλα φαινόταν τελειωμένα φάνηκε το μέταλλο της πρωταθλήτριας που διέθετε εκείνη η ομάδα. Στο 56΄ Bajevic πέρασε μέσα τον Τάσο Μητρόπουλο όπου τα 11 χρόνια του στον Ολυμπιακό και η ηλικία του αντιμετωπίστηκαν με δυσπιστία από τον κόσμο, όμως ο Μητρόπουλος αγωνίστηκε δυο σαιζόν με περισσότερο πάθος και επαγγελματισμό για την φανέλα από ότι ΑΕΚτζηδες παίκτες κατά καιρούς. Ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Μητρόπουλος έβγαλε την ασίστ στον Δημητριάδη και αυτός μείωσε σε 3-2. Οι κιτρινόμαυροι έβγαιναν στην επίθεση με λύσσα, στο 77΄ ο Zoran Sliskovic ισοφάρισε και στο 89΄ ο ίδιος παίκτης έδωσε τη νίκη, μετά από προσπάθεια του Μητρόπουλου, η Ένωση έκανε επική ανατροπή. Εκείνες τις μέρες τα μεταγραφικά, η περίοδος ήταν τον Δεκέμβρη, είχαν τη τιμητική τους. Είχε ακουστεί το όνομα του Dragan Stojkovic, της Marseille, αν η ομάδα περνούσε στους “8” του Champions League την επόμενη Τετάρτη μιας και ο Sliskovic δεν έπειθε μέχρι τότε για την αξία του και το καλό του παιχνίδι στην Ξάνθη μετρίασε την εις βάρος του ατμόσφαιρα. Όμως ακούστηκε άλλο ένα σενάριο, ο Βουλινός, πρόεδρος του Π.Α.Ο.Κ. πλησίασε την οικογένεια Τσιάρτα για να πείσει τον Βασίλη που ήταν σχεδόν σίγουρος για την Α.Ε.Κ. να υπογράψει στον Παναθηναϊκό και να παίξει στον Π.Α.Ο.Κ ως αντάλλαγμα για την μεταγραφή του Τουρσουνίδη στους πράσινους. Ο Τσιάρτας μπορεί να έπαιζε στη Νάουσα της Β εθνικής, το ταλέντο του όμως τον είχε κάνει καυτό όνομα ανάμεσα στους τέσσερις μεγάλους.