12 Ολυμπιακός Βόλου Ολυμπιακός Βόλου 34 10-9-15 25-42 63
13 Φωστήρας Φωστήρας 34 10-8-16 23-39 62
14 Πανσερραϊκός Πανσερραϊκός 34 6-15-13 27-47 61
15 Καλαμάτα Καλαμάτα 34 8-10-16 30-45 60
16 Ατρόμητος Ατρόμητος 34 7-10-17 17-49 58
17 Τρίκαλα Τρίκαλα 34 5-9-20 26-52 53
18 Ομόνοια Λευκωσίας Ομόνοια Λευκωσίας 34 1-7-26 22-71 42
Αφαιρέσεις βαθμών
Ομόνοια Λευκωσίας 1 Η Ομόνοια Λευκωσίας τιμωρήθηκε με μηδενισμό,όταν στις 25 Φεβρουαρίου 1973,για την 20η αγωνιστική με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην έδρα της,οπαδοί της εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο του αγώνα και παρέμεναν ακόμα κι όταν οι ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.Ο διαιτητής κύριος Λαγογιάννης διέκοψε τον αγώνα ο οποίος σε εκείνο το σημείο ήταν 0-0.Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στα χαρτιά με 0-2.
Παναθηναϊκός 3 Ο Παναθηναϊκός τιμωρήθηκε 3 φορές με μηδενισμό.Η πρώτη ήταν στις 11 Μαρτίου 1973 για την 22η αγωνιστική με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο στάδιο Καραϊσκάκι.Αιτία ήταν η αποχώρηση της ομάδος στο 83ο λεπτό λόγω διαμαρτυρίας για την αποβολή του ποδοσφαιριστή Αθανασόπουλου από τον διαιτητή κύριο Λάτσιο.Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν 3-2 και ο Ολυμπιακός κέρδισε το ματς στα χαρτιά με 2-0.Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρόμενος δεν κατέβηκε να αγωνιστεί και τις επόμενες 2 αγωνιστικές με αντιπάλους τον Π.Α.Ο.Κ. και το Αιγάλεω οι οποίοι κέρδισαν άνευ αγώνα με σκορ 2-0.